Stravovacie zariadenia podľa Štatistického úradu SR zaznamenali v júni medziročný pokles tržieb o 1,2 %, medzimesačne oproti máju boli ich tržby vyššie o 50,5 %.
Cestovný ruch zasiahla pandémia tvrdo, straty rátajú dopravcovia aj hotely. Prieskumy ukazujú, že viac než polovica ľudí zrušila svoje cestovné plány na leto.
V zariadeniach cestovného ruchu SR sa tak návštevnosť oproti máju minulého roka prepadla o 93 %.
Rozhýbať cestovný ruch v slovenskej metropole, ktorý sa spamätáva z aktuálnej krízy týkajúcej sa nového koronavírusu, je cieľom novej kampane.
Prieskum Asociácie hotelov a reštaurácií potvrdzuje, že o ubytovanie v slovenských hoteloch je malý záujem a bude ešte horšie.
Urobila totiž podľa nich veľmi málo.
Môžu za to prísne pravidlá, ktoré vláda v začiatkoch pandémie zaviedla a tiež nedostatočná pomoc z jeho strany.
Prepúšťanie pre pandémiu spôsobilo rast záujmu o brigády a podľa zistení personálnej agentúry Grafton Slovakia už v apríli sa po ponukách začali obzerať pracovníci zo sektora gastronómie a hoteliérstva, ktorí prišli pre núdzový stav o stabilný príjem.
Počet návštevníkov v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu na Slovensku sa v apríli medziročne prepadol o 98,5 %.
V súčasnosti sa každý deň testuje okolo 5 000 až 8 000 Rakúšanov.
Rakúske hotely sú od piatka 29. mája po vyše dvoch mesiacoch opäť otvorené.
Hotelieri bijú opäť na poplach. Mnohé hotely zostávajú zatvorené aj po uvoľnení opatrení.
K špeciálnych letným pobytom ponúkajú v cene aj výlety lanovkami, prípadne do akvaparkov.
Ak totiž budú hygienické opatrenia spojené s opätovným otvorením príliš nákladné, pre mnohé podniky nebude mať spustenie prevádzky ekonomický prínos.
V rakúskych ubytovacích službách a reštauráciách bolo v apríli bez práce 118 725 osôb, v medziročnom porovnaní je to o 130 % viac.
O tom, čo trápi prevádzky v gastro sektore a ako sú na tom domáce pivovary, rozpráva v rozhovore pre denník Pravda prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd.
Od stredy sa otvárajú hotely. Ubytovať môžu ľudí dlhodobo, no bez stravy. Hotelieri očakávajú úplné otvorenie najskôr v júni až júli. Všetko bude závisieť od nariadení vlády.
Cestovný ruch zhasol. Hotelieri aj majitelia reštaurácií sú už mesiac bez príjmov. Celkovo tak stojí okolo 25-tisíc prevádzok.
Vlani domáce hotely lámali rekordy v počtoch návštevníkov. Teraz sa topia v problémoch a bojujú o prežitie. Za všetko môže koronavírus.
Zákaz návštevy rekreačných miest spôsobuje ich majiteľom nemalé problémy. Pokles tržieb a ziskov pociťujú všetci - od hotelov až po kúpele. Výnimku má len kúpeľná liečba. Tá však veľké čísla neurobí. Sľubné vyhliadky zo začiatku roka sú tak pasé.