ĽUBOŠ PAVELKA: Nástroje na odbúravanie používania hotovosti sú v každodennom živote čoraz zreteľnejšie.
Na Slovensku v súčasnosti používa platobnú kartu, či už pravidelne alebo sporadicky, približne 76 % populácie.
Na americkom trhu sa rýchlo šíri bezhotovostný predaj, najmä v reštauráciách, ktoré obľubujú mladí klienti. Tí často chodia von bez hotovosti a často aj bez peňaženky.
Viacero občanov nemeckého Mannheimu si našlo v poštových schránkach obálky s bankovkami od neznámeho odosielateľa.
Irán neuspel v Nemecku so zámerom vybrať z tamojšej banky 300 miliónov eur v hotovosti a dopraviť tieto peniaze letecky na svoje územie.
S príchodom roku 2018 sa nezadržateľne hlási tiež úsvit bezhotovostnej spoločnosti.
V lete zasiahne Slovensko ďalšia vlna zdražovania bankových služieb. Čoraz viac finančných domov sa snaží klesajúce výnosy z pôžičiek nahradiť zdražovaním.
ĽUBOŠ PAVELKA: Medzinárodné dohody o boji proti terorizmu a praniu špinavých peňazí postupne smerujú k čoraz výraznejším obmedzeniam pri platbách v hotovosti.
Nová vláda chce pri právnických osobách znížiť výšku platieb "na ruku". Súčasná hranica je 5-tisíc eur, pri fyzických osobách 15-tisíc eur.
Odvtedy, čo vláda bola nútená na tri týždne zavrieť banky, si Gréci začali húfne vybavovať platobné karty. Používanie kariet sa za krátky čas strojnásobilo.
Bez hotovosti sa úplne nezaobídete, no neodporúča sa nosiť veľké sumy. Zháňať pred odchodom národnú menu, alebo si zameniť eurá na mieste?
Je výhodnejšie brať si na dovolenku hotovosť alebo radšej používať kartu?