Každých sedem rokov vychádza zhruba 50-stranové zhrnutie klimatických zmien a možných riešení. Pripravuje ho celý svet. Ako nesú vedci to, keď sa ich varovania ignorujú? Zhovárali sme sa s klimatológom Jozefom Pechom.
Každoročne nás aj na Slovensku trápia extrémne horúčavy, ktoré niektorým ľuďom berú pohodlie a iným život. Aké riešenia našli mladí slovenskí vedci?
Do parlamentu sa nakoniec dostala petícia Za klímu, za budúcnosť, no uznesenie, ktoré z nej má vychádzať, vládu k ničomu nezaväzuje.
Predpokladá sa, že počas nasledujúcich 50 rokov už niektoré zo súčasných zalesnených oblastí nebudú vhodné na pestovanie lesa.
Chcú, aby Národná rada podporila požiadavky petície a vyhlásila stav klimatickej núdze.
„Klimatické zmeny spôsobuje ľudská činnosť. Znamená to, že človek s nimi aj niečo môže urobiť,“ povedal nám Mark Brantley, premiér Nevisu, ostrova v Karibiku.
Niektorí ľudia by iste boli radi, keby sa leto nikdy neskončilo.
Vládnym stranám podľa environmentálnych organizácií chýbajú reprezentanti, ktorí by boli presvedčivými nositeľmi témy ochrany klímy.
Nová daň by mala podporiť zvýšenie globálnych klimatických ambícií a zabrániť úniku uhlíka z dovážaných produktov.
O prioritách rezortu životného prostredia v Pláne obnovy informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Európa by si mohla pri dosahovaní klimatických cieľov bez zavedenia správnych opatrení, akým je napríklad uhlíková daň, zničiť veľkú časť priemyslu.
JOZEF SEDLÁK: Rakúsko, častý slovenský sen, nie je čo sa týka rozlohy či objemu produkcie žiadna veľmoc, a predsa sa nedalo vyšachovať z veľkej potravinárskej hry ako Slovensko.
Korčok vyzdvihol podporu Slovenska činnostiam Aliancie pre multilateralizmus, ako aj angažovanosť slovenskej vlády v otázkach ľudských práv.
Cieľom je urýchliť prechod na zelenú, klimaticky neutrálnu a digitálnu Európu a zvýšiť odolnosť a konkurencieschopnosť.
Najteplejším mesiacom bol február a tiež aj december. Najchladnejším bol paradoxne máj.
Na začiatku februára sfarbil na mnohých miestach Európy čerstvo napadaný sneh.
Vo svojej najnovšej knihe "Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe" Gates vyzýva na úplnú elimináciu emisií CO2 do roku 2050 v snahe zabrániť obrovským environmentálnym a ekonomickým škodám.
Nie všetky sa však stretajú s ochotou obyvateľov, mnohé sú i finančne náročné.
Od jej vzniku pred vyše štyrmi mesiacmi ju stihlo podpísať už vyše 127-tisíc ľudí.