Na Deutsche Schule Bratislava slávnostne otvorili prvú hvezdáreň v Bratislave - DSB Observatórium.
K záujmu o jej podujatia, expozície a pozorovateľne prispela nedávna modernizácia priestorov za 1,32 milióna eur.
Model Zeme rozšíri ponuku planetária o prednášky zamerané na tému Zem vo vesmíre či na témy boja proti klimatickej zmene a ochrany životného prostredia.
V piatok 27. mája vyšla na Slovensku nová poštová známka s vedeckou tematikou. Venovaná je 150 rokom vedeckých pozorovaní Zeme.
Astroturizmus je cestovanie za prírodnými javmi, ktoré sa odohrávajú na oblohe.
S niektorými riaditeľmi sa stretnete len v úrade. Generálneho riaditeľa Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Mariána Vidovenca nájdete aj na pódiu ako člena kapely Vidoq‘s Criminals Record.
Jupiter obehne okolo Slnka raz za 11,9 roka, Saturn raz za 29,5 roka. Rozdielnu rýchlosť obehu týchto planét okolo Slnka si môžete teraz overiť na vlastné oči.
Zem má popri Mesiaci ešte druhého prirodzeného súputníka.
Prednáškou vedca a astrofyzika Norberta Wernera a predstavením nového planetária si pripomínajú v Rožňave polstoročnicu existencie miestnej hvezdárne.
Ak bude jasná obloha v pondelok 11. novembra, uvidia Merkúr všetci, ktorí namieria ďalekohľady k Slnku, pretože Merkúr bude prechádzať popred žiariaci slnečný kotúč.
Svoje brány otvoria astronomické pracoviská po celom Slovensku. Pripravili program a ak to počasie dopraje, bude sa dať pozorovať Slnko aj nočná obloha.
Digitárium umožňuje dopĺňať premietanie filmov na celú plochu kupoly. Divák sa tak môže vydať na let slnečnou sústavou, či galaxiou.
Nadšenci astronómie sa môžu tešiť na absolútnu lahôdku. V Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove pribudlo špeciálne zariadenie, digitálny projektor.
Prechádzka po Jupiteri alebo Saturne by mohla byť celkom zábavná.