Toto je výber piatich najdôležitejších článkov tohto týždňa, ktoré priniesla redakcia ekonomiky denníka Pravda.
Nízka ponuka bytov a tým pádom ani rast ich cien sa totiž tak ľahko nezmenia.
Úverové vody mútia najmä menšie peňažné ústavy.
Aj keď niektorí odborníci označujú rok 2020 z hľadiska financií za krízový, kto neprišiel o celý či väčšiu časť príjmu, mohol aj pekne zarobiť. Ako a na čom?
MIROSLAV HOMOLA: Banky výhodnou ponukou mieria najmä na ľudí, ktorí už hypotéku splácajú inde. Nižšou splátkou ich chcú prilákať pod svoju strechu.
Sedem z desiatich Slovákov pritom vlastní nehnuteľnosti bez hypotéky, popularita tohto spôsobu financovania však rastie.
UniCredit Bank sa pomaly vracia k vyšším úrokom. Pôvodné zníženie bolo najnižšie v histórii samotnej banky, ale aj slovenského hypotekárneho trhu.
Čo to znamená pre klientov a na čo si dať pozor pri takýchto ponukách?
Až 80 % ľudí na Slovensku si myslí, že vplyvom koronakrízy a sprísnených opatrení Národnej banky Slovenska môže byť ich cesta k hypotéke oveľa komplikovanejšia, ako keby si vybavovali úver minulý rok.
V hlavnom meste sa však pre vysoké ceny bytov už teraz dá na prenájme ročne ušetriť aj tri tisícky eur.
Aj keď sa čakalo, že koronakríza ceny nehnuteľností trochu zreálni, v druhom kvartáli vzrástli medziročne o vyše 11 percent. Prečo? Pozrite si 50. epizódu relácie Ide o peniaze.
Pointou zarábania nie je žiť od výplaty k výplate, ale budovať majetok. Ako sa to naučiť? Poďme to riešiť od druhej mzdy, keďže vieme, že prvú proste musíme minúť celú...
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Slovensko má v rámci krajín V4 najdrahšie bývanie a žiadne veľké zlacňovanie sa tak skoro nechystá.
V medziročnom porovnaní úverovanie obyvateľstva naďalej rastie, ale rast sa týka hlavne úverov na nehnuteľnosti.
Možno ste si netrúfli ísť na dovolenku, ostali vám voľné dni a dostali ste unikátny nápad – prerobiť niečo v byte či dome.
Vlastnú strechu nad hlavou majú častejšie muži ako ženy. Väčšina ľudí si kvôli vlastnému bývaniu musí zobrať hypotéku.
Vláda sa dohodla s bankami a zrušila bankový odvod, Do akej miery to má zaujímať nás, klientov bánk? Zmenia sa nám úroky, znížia poplatky?
Koronakríza sa ešte neskončila. Na druhej strane, už máme nejaké skúsenosti. Čo nás naučila? Kde vieme ušetriť a na čom zarobiť?
O možnosť požičať si peniaze prišli hneď v úvode pandémie ľudia pracujúci za minimálnu mzdu.
Komu a koľko požičia štát na kúpu a výstavbu bytu? Kto má nárok na špeciálnu pôžičku pre mladomanželov, ktorou možno financovať zaobstaranie nehnuteľnosti?