Dôchodkový expert Jozef Mihál vysvetľuje, ako toto krátenie funguje a na čo by sa mali ľudia pripraviť.
Ako sa teda dá zabezpečiť lepší dôchodok a aké možnosti by ste mali zvážiť?
Primerane tomu sa upravuje aj znižovanie sumy starobného dôchodku z I. piliera.
BRAŇO ONDRUŠ: V diskusiách o dôchodkoch zaznievajú výlučne hlasy ekonómov zameriavajúcich sa na „udržateľnosť systému“. Finančná udržateľnosť však sama osebe nemá žiadny význam.
O pár dní začne platiť novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Aká je jeho hlavná pointa?
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne pre sporenie v II. pilieri, bude poberať dôchodok z dvoch zdrojov. Prvým bude primerane krátený dôchodok z I. piliera a druhým bude dôchodok z II. piliera.
Je povinný a viazaný je na ekonomickú aktivitu a príjem ľudí. Prispievať doň musí každý, kto má povinnosť platiť odvody.
Do 40 odpracovaných rokov nepočítajú niektoré obdobia.
Po novom by sa mali podieľať oba piliere na dôchodku rovnako. Napríklad z tisícovej penzie by išlo 500 eur z prvého a 500 eur z druhého piliera.
Prečo sa má zrušiť jednorazový výber úspor? Koho automaticky presunúť do rizikovejších fondov? Je správne zaviesť rodičovský bonus? Vypočujte si podcast denníka Pravda.
V rozhovore tvrdí, že sú v nej dobré veci, aj tie horšie, no najviac ho mrzí, že je málo ambiciózna.
Dôchodky budú od leta podľa nových pravidiel. Prináša ich dlho očakávaná novela zákona o sociálnom poistení.
Jeho podstatou je úzka previazanosť s ekonomickou aktivitou občanov a ich príjmom.
Podstatou prvého piliera je úzka previazanosť na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem. Prispievať doň musí každý, kto má povinnosť platiť odvody.
Prvý dôchodkový pilier zastrešuje Sociálna poisťovňa, druhý dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a tretí pilier doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS).
Systém dôchodkového poistenia, tzv. I. pilier, je priebežne financovaný a definovaný dávkami. Je úzko previazaný na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem.
Na Slovensku fungujú tri dôchodkové piliere. Prvý zastrešuje Sociálna poisťovňa, druhý dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a tretí pilier doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS).
Na Slovensku fungujú tri dôchodkové piliere. Prvý zastrešuje Sociálna poisťovňa, druhý Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a tretí pilier Doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS).
Systém dôchodkového poistenia, tzv. I. pilier, je priebežne financovaný a definovaný dávkami. Je úzko previazaný na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem.
Prvý pilier zastrešuje Sociálna poisťovňa, druhý dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a tretí pilier doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS).