Technológie sú dobrý sluha, no zlý pán, dalo by sa povedať. V prípade umelej inteligencie sa stále častejšie objavuje zneužívanie identity.
Čo nás spája a čo rozdeľuje? Pred čím potrebujeme zachraňovať? Akú chceme spoločnosť, strany či politikov? A vôbec – kto sme „my“ a kto „oni“?
Zhodujeme sa, že Slovensko má problém s kmeňovým myslením „my” verzus „oni”. Kto sme však my? A kto oni? A nie sme náhodou všetci na jednej lodi? Zapojte sa do diskusie!
Keď koncom roka 2021 zvíťazil Adam Pavlovčin v speváckej šou Superstar, podľa mnohých zavial na domácu hudobnú scénu svieži vietor.
Mladí ľudia v Británii čelia podľa odborníkov kríze sexuálneho násilia na internete, kde sa normalizuje zasielanie nevyžiadaných snímok s explicitným obsahom.
„Prečo by malo štátu záležať na tom, aby poznal sexuálnu orientáciu svojich občanov?“ spýtal sa prezident, hoci rodová identita a sexuálna orientácia sú odlišné veci.
SILVIA PORUBÄNOVÁ: Začiatok júla odštartoval Dúhový Pride Bratislava 2021. V 21. storočí je načase začať meniť sny o férovej spoločnosti pre všetkých na realitu.
V Žiline sa vo štvrtok začína Fest Anča, ktorá až do nedele ponúkne svojim návštevníkom prierez toho najlepšieho zo slovenskej, ale aj zahraničnej animovanej tvorby. Hlavnou témou je identita.
Väčšina zamestnancov využíva pri svojej práci internet niekoľkokrát denne, čo spôsobuje čoraz väčšie problémy spojené s oddelením súkromného a profesionálneho života.
Programom Rodinné striebro, ktorému bude predchádzať ceremoniál na Námestí sv. Trojice, odštartuje historicky prvé Mesto kultúry Slovenskej republiky. O jeho réžiu sa postarala Jana Mikitková.
Určite by sme nenechali svoj dom otvorený alebo kľúče od auta či mobil len tak povaľovať bez dozoru. V offline svete si na svoje veci dávame pozor a berieme to ako samozrejmosť.
ŠTEFAN ŠROBÁR: Kultúra je naučená a nie vrodená. Vzniká ako reakcia človeka na prostredie, v ktorom žije. Súvisí so vzťahmi a jej odlišnosti zažívame v interakcii.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Otrepaná múdrosť hovorí, koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Vraví sa aj, že spoznávanie cudzích krajín rozširuje obzory.
JURAJ MOJŽIŠ: Internet ponúkol mladej generácii spletenec možností, ponúkol aj facebook a bezbolestnú ilúziu o vlastnom význame prinajmenšom na sociálnych sieťach, teda "všade”.
JOZEF LYSÝ: Pri tvorbe identity sa treba inšpirovať príbehom, zakladateľským aktom, mýtom, eposom. Je to čas imaginácie.
Uzbecký občan podozrivý z útoku v Štokholme žil vo Švédsku najmenej s dvoma identitami. Informoval o tom spravodajský server The Local.
"Všimnime si, že výraz antipolitika v zmysle, v ktorom ho dodnes používajú kultúrne elity v krajinách V4, je kontaminovaný bacilom stredoeurópskej nechuti k demokracii," hovorí český filozof Václav Bělohradský.
Americké i české médiá sa venujú prípadu aktivistky s českými koreňmi Rachel Dolezalovej. Tá tvrdí, že sa cíti byť černoškou, aj keď sa narodila ako beloška. Vyslúžila si akurát posmech.
Identitu užívateľa bude raz možné overiť aj pomocou zvukového signálu medzi telefónom a počítačom. Google kupuje firmu, ktorá technológiu vlastní.
Polovica opýtaných Slovákov rovnako ako respondenti z EÚ vníma členstvo v EÚ pozitívne.