Zmeny v dôchodkovom sporení začínajú od 1.mája.
O pár dní začne platiť novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Aká je jeho hlavná pointa?
Uvedení budú mať počas prvých 180 dní od vzniku tohto dôchodkového poistenia možnosť zvoliť si DSS.
V druhom pilieri je aktuálne takmer 1,8 milióna ľudí.
Priemerný starobný dôchodok na Slovensku nedosahuje ani sumu 600 eur. Možností ako si penziu zvýšiť je viacero.
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne pre sporenie v II. pilieri, bude poberať dôchodok z dvoch zdrojov. Prvým bude primerane krátený dôchodok z I. piliera a druhým bude dôchodok z II. piliera.
Dôchodkové správcovské spoločnosti poslali sporiteľom výpisy z ich dôchodkového sporenia. V tohtoročnej zásielke mala každá klientom zaslať aj prehľad zmien v dôchodkoch.
Výpis z druhého i tretieho dôchodkového piliera by ste už mali mať. „Čo sa v ňom dozviete,a čo si máte domyslieť,“ vysvetľuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.
Ak má človek dostatočne vysoký dôchodok z I. piliera, ako môže výhodne využiť II. pilier?
Druhý pilier je na financovanie života v dôchodku, nie v prvý deň dôchodku.
Peniaze relatívne mladých sporiteľov pôjdu do rastových indexových fondov, ktoré môžu sporiteľom v dlhodobom horizonte priniesť rádovo vyššie zhodnotenie.
V týchto dňoch dostáva každý sporiteľ v 2. pilieri výpis zo svojho dôchodkového účtu. Dozvie sa z neho výšku svojich úspor, príspevkov aj orientačnú prognózu budúceho dôchodku.
Ak ste už dostali výpis o svojich úsporách v II. pilieri, asi vás nepoteší - vlani všetky fondy prerobili. Ak nejdete do dôchodku teraz, nemusíte zúfať - ale čo ak idete?
JÁN BERACKA: Slováci sa ešte stále v hlavách nezbavili pocitu, že „nejako bude“. Problém je v tom, že nebude.
Jednou z možností ako si zvýšiť budúci dôchodok, je dobrovoľné poistenie, pri ktorom si výšku vymeriavacieho základu určujete sami.
Namiesto penzie 120 eur za mesiac sa dá získať 320 eur. Ako na to?
Či ste zamestnaný, živnostník, alebo brigádujete na dohodu, Sociálna poisťovňa vám doň môže posielať časť z vašich povinných odvodov, ktoré sa zmenia na vaše úspory na dôchodok.
BRANISLAV ONDRUŠ: Návrh daňovo zvýhodniť dobrovoľné príspevky do II. piliera pomôže len bohatým, ktorým ani raketová inflácia neukrojí z príjmov toľko, aby ledva zvládali každodenné výdavky, a ešte ušetria na daniach.
Mal by vzniknúť osobitný výber či zmena vo vyplácaní nízkych dôchodkov.
Zmeny nastali aj v druhom dôchodkovom pilieri. Príspevky neporastú, končia akceptačné listy a jednorazový výber je vyšší.