Vyššia hodnota úspor a stabilita II. piliera vďaka novele ministerstva práce uprednostní dlhodobé vyplácanie majetku sporiteľov v starobe.
BRANISLAV ONDRUŠ: Návrh ústavného zákona SaS „o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe“ garantuje výlučne finančnú neudržateľnosť, na valorizáciu dôchodkov však vôbec nemyslí.
S upraveným znením návrhu novely zákona nesúhlasí Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.
Rezort práce a sociálnych vecí všetkým svorne odkázal, že túto pripomienku nie je možné akceptovať vzhľadom na výšku nekrytých vplyvov na štátny rozpočet.
Aktuálne stále viac ľudí rieši, ako predísť znehodnoteniu úspor, z ktorých odkrajuje pomerne vysokú časť inflácia. Dokáže dôchodkové sporenie poraziť infláciu?
MARIÁN REPA: Navrhnúť ústavný zákon o dôchodkovom systéme, na schválenie ktorého je potrebných 90 hlasov poslancov teraz, keď je SaS jednou nohou na odchode z vlády, je až komické.
Z druhého piliera sa okrem starobných a predčasných starobných dôchodkov budú vyplácať aj vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky.
Aj objem úspor v II. pilieri klesal, keďže finančné trhy klesajú.
Ministerstvo práce chystá veľkú reformu II. piliera. Zmeny sa majú týkať investičnej stratégie, ale aj výplatnej fázy. Podrobnosti novely rozoberáme v relácii Ide o peniaze.
Zmeny v dochodkoch, ktoré predstavil Milan Krajniak, prinášajú aj novinku, ktorá veľa sporiteľov nepoteší.
Na svoj budúci dôchodok si aktuálne sporí v kapitalizačnom pilieri viac ako polovica pracujúcej populácie a priemerný vek sporiteľov je medzi 39 a 42 rokmi.
Minister práce Milan Krajniak predstavil zmeny v druhom pilieri.
Presun vyše 3 miliárd eur - sporiteľom v druhom pilieri do 54 rokov z garantovaných do rizikových fondov - je jednou z hlavných zmien v dôchodkovom systéme.
TOMÁŠ ZEMKO: Tým, že Ficova vláda si z druhého piliera spravila „šporkasku“ a vykreslila ho ako kapitalistickú „kulehu“, pripravila ľudí na dôchodku o desiatky či stovky eur za rok.
Zmena sa najviac dotkne 567-tisíc sporiteľov v II. pilieri do 54 rokov, ale aj ostatných pracujúcich a novovstúpencov.
Projekt u našich susedov neuspel najmä pre povinnosť poistencov prispievať na svoje sporenie z vlastných zdrojov až do konca aktívneho života.
Ceny rastú. Odborníci sa dohadujú, či o 8, 10 alebo 12 percent. Čo je to inflácia a čo všetko spôsobí, dozviete sa v relácii Ide o peniaze.
S Expertom na dôchodky Jánom Šebom z tímu Plánu obnovy sme sa rozprávali o zmenách, ktoré prinesie veľká dôchodková reforma.
Druhý dôchodkový pilier sa má zreformovať od začiatku budúceho roka.
Či ste zamestnaný, živnostník, alebo brigádujete na dohodu, Sociálna poisťovňa vám doň môže posielať časť z vašich odvodov.