Ako a za akých podmienok sa dá prihlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie? Aký je rozdiel medzi druhým a tretím pilierom?
Smernica rodovej rovnosti únie chce riešiť aj rozdiely v dôchodkoch, ktoré sú ešte alarmujúcejšie ako samotné platy.
Uniqa už v polovici januára dokončila preznačenie pobočiek Axa. Premenovalo sa aj dôchodkové sporenie.
Slováci nie sú spokojní so svojimi dôchodkami. Väčšina by ho chcela výrazne vyšší, ako má alebo bude mať. Ak však chcete dobrý dôchodok, nespoliehajte sa na štát, ale na seba. Ako?
Budúci dôchodok si môžete zvýšiť. Môžete si nájsť ďalšie zamestnanie, ale sú aj iné spôsoby - II. a III. pilier aj ETF fondy. Aké sú ich výhody a nevýhody?
Aký je medzi nimi rozdiel? Aké výhody a nevýhody so sebou prináša sporenie v II. pilieri? A ako ešte si môžete sporiť na dôchodok?
Okrem práce existujú aj iné spôsoby, ako si zvýšiť budúci dôchodok. Ako na to?
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko má ambíciu zlepšiť systém dôchodkového zabezpečenia tak, aby bol dlhodobo udržateľný aj v podmienkach starnutia populácie a v blízkej budúcnosti reflektoval aj znižovanie podielu počtu pracujúcich zamestnancov k počtu seniorov.
V doplnkovom dôchodkovom sporení, ktoré označujeme ako III. pilier, je približne 847-tisíc sporiteľov. Aký je jeho význam a aké sú výhody či nevýhody?
Ide o doplnkové dôchodkové sporenie (DDS). Vstup do tretieho piliera je dobrovoľný. Aké pravidlá tu platia? Odpovedáme na vaše otázky o ňom.
Prvý pilier zastrešuje Sociálna poisťovňa, druhý dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) a tretí pilier doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS).
ĽUBOŠ PAVELKA: Pomyselné tri slovenské groše dostali u nás po voľbách svoje nové poslanie v avizovanej reforme penzijného systému.
Kto sa môže dobrovoľne poistiť? Aké výhody so sebou prináša druhý a tretí pilier?
ĽUBOŠ PAVELKA: Súkromné dôchodkové sporenie zažíva vinou záporných úrokov a stupňovania rizík na medzinárodných trhoch (nielen v súvislosti s koronavírusom) veľkú krízu.
Slovensko čelí situácii, že na budúcich dôchodcov nebude mať kto pracovať, ich dôchodky teda budú veľmi nízke. Začnite si sporiť na dôchodok čo najskôr.
Odchod do dôchodku je obrovskou zmenou, najmä čo sa týka mesačného príjmu.
Ak daňovníkovi vznikne nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, môže ju uplatniť len od čiastkového základu dane z aktívnych príjmov.
Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka, keď sa muži dožívajú 73,8 roka a ženy o 7 rokov viac. V zdraví sa dožívajú len 57 rokov.
Ministerstvo financií ustúpilo od zámeru umožniť zamestnávateľom, aby mohli svojim zamestnancom prispievať na dlhodobé investičné sporenie.
Pri sporení alebo investovaní peňazí na dôchodok platí, že čím skôr niekto začne, tým ho získanie požadovanej sumy bude stáť menej peňazí.