IGOR DANIŠ: Niekto si tu chce silou-mocou zachrániť vysoké zisky na úkor občanov. Zneužil najprv pandémiu a potom sa skrýval za vysoké ceny elektriny a plynu. Je čas začať hrať čestnú hru.
Slováci napriek rastu cien nebrzdia spotrebu, no strácajú schopnosť tvoriť úspory.
Ľudia budú podľa odborníkov dávať čoraz viac peňazí na splátky úverov.
Iba 14 percent Slovákov sa vyjadrilo, že sa nemusí uskromňovať.
Politické návrhy podľa ekonómov problémy s cenami potravín neriešia.
Ekonomický rast Slovenska v nasledujúcich troch rokoch po vstupe neuveriteľne akceleroval.
Napriek tomu, že hovoríme o kríze, hrubý domáci produkt (HDP) neklesol a drží si rastúcu úroveň.
ANTON MARCINČIN: Priemerný Slovák nemá dôvod na radosť, pracuje doslova preto, aby sa uživil. Vo februári boli pre neho ceny vyššie o 15 % než pred rokom. Ceny potravín o 28 %.
Inflácia by sa mohla na Slovensku tento rok výrazne spomaliť, dokonca aj zastaviť.
Zdražovanie sa spomalí až zastaví, platy budú rásť. Vďačíme tomu však európskym peniazom a životom na dlh, čo nebude do nekonečna.
KAROL MORVAY: Nevhodne podaná informácia spôsobuje zväčša krátkodobé cenové šoky, ktoré dodatočne infláciu "prihrievajú".
ĽUBOŠ PAVELKA: Najväčší problém populistických opatrení je stretnutie s realitou, keď štátu chýbajú peniaze tých druhých.
Aký bol z pohľadu osobných financií rok 2022 a na čo sa máme tešiť, alebo čoho sa báť v roku 2023?
BRANISLAV ONDRUŠ: Riešením by mala byť zmena zákona o sociálnom poistení, ktorá by zabezpečila mimoriadnu valorizáciu dôchodkov v mimoriadne zhoršenej príjmovej situácii.
ĽUBOŠ PAVELKA: Krajiny postihnuté pandémiou sa ešte nestihli zotaviť a dostali ďalšiu ranu v podobe energetickej krízy a drahých surovín nafukovaných v čase vojny na Ukrajine.
Inflácia je rekordná, ceny energií idú hore. Ako táto situácia ovplyvní chod kúpeľov? Obávajú sa ich prevádzkovatelia nižšej návštevnosti? Obmedzia niektoré procedúry a budú zvyšovať ceny?
IGOR DANIŠ: Na budúci rok budeme musieť obracať každé euro. Bez sporenia sa nezaobídeme.
ANTON MARCINČIN: Ako prežiť krízu bez ujmy na fyzickom a psychickom zdraví? Okrem ambície, dobrej vôle a „peňazí, peněz a peňeži“ je treba mať aj vieru v lepšiu budúcnosť.
Na jednorazový príspevok pre ľudí, ktorých najviac postihlo zdražovanie, by mala vláda vynaložiť 133 miliónov eur.
Inflácia v SR od januára t. r. sa dvíha: z takmer nulovej hodnoty koncom roka 2020 na 2,2 % v máji 2021. Čo ak budú rásť ceny takto rýchlo aj ďalej?