České podniky zvýšené náklady preniesli väčšinou na zákazníkov.
Na februárový rast cien malo najväčší vplyv zdražovanie v troch odboroch spotrebného koša.
IVAN HOFFMAN: Zlato nikto nevezme do hrobu, lenže do hrobu si nikto nevezme ani tie jednotky a nuly alebo papierovú hotovosť. Isté je, že nás zlato prežije.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Človek nemusí byť zdatný v matematike, aby si všimol, ako rastú ceny potravín. Môže za to aj toľko skloňovaná inflácia. Vláda však plánuje znížiť infláciu na 3,2 percenta. Podarí sa to?
ĽUBOŠ PAVELKA: Potraviny a nealkoholické nápoje tvoria 24 % výdavkov domácností. Pred 10 rokmi to bolo 17 %. Čím je väčší podiel na výdavkoch predstavujú potraviny, tým je životná úroveň nižšia.
Tempo rastu cien v medziročnom porovnaní spomaľovalo nepretržite už 11 mesiacov.
Zdražovanie vo veľkej miere pocítili príjmovo naslabšie domácnosti.
Štátnych ekonómov má kvôli správe o tom, že príjmy seniorov predbehli infláciu preveriť parlament. Lobuje za to jednota dôchodcov Slovenska.
ĽUBOŠ PAVELKA: Samostatné meny v Európe sú náchylnejšie na menové turbulencie a s výnimkou Švajčiarska musia mať nastavené vyššie úrokové sadzby, ako platia v eurozóne.
Od februára zaplatia chudobní Kubánci za liter benzínu či nafty päťkrát viac.
V minulom roku stáli potraviny za veľkou časťou vysokého dvojciferného rastu cien na Slovensku.
KAROL MORVAY: Po zrýchlení rastu ekonomiky v najbližších dvoch rokoch nás opäť čaká spomalenie. Akoby stále chýbal motor poháňajúci ekonomiku v dlhšom ako v dvojročnom horizonte.
Aký bol z pohľadu osobných financií práve sa končiaci rok 2023? A na čo sa tešiť a čoho sa báť v budúcom roku?
Na rastúce ceny dominantne vplývali ceny energií, palív, kolísavé ceny poľnohospodárskych komodít na burzách, ale aj rast minimálnej mzdy a mzdových príplatkov v národných podmienkach.
To, že sme na gréckej ceste, ešte neznamená, že Slovensko zbankrotuje na budúci rok.
IGOR DANIŠ: Vláda sa pred Vianocami púšťa do boja s vysokými cenami potravín. Zatiaľ zbrane ťažkého kalibru nevytiahla a poruke má iba slepé náboje.
Zdražovanie pocítili najmä príjmovo najslabšie domácnosti. Pomoc bola teda málo adresná.
Jediný odbor, v ktorom sa medziročne zaznamenal pokles cien, bol odbor doprava (o 0,2 %) - hlavne vplyvom pokračujúceho zníženia cien pohonných látok.
Udialo sa tak prvýkrát od augusta 2021.
Zatiaľ nie je jasné, či bude ECB ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Vyššie sadzby znamenajú okrem iného aj drahšie úvery.