O umelej inteligencii sa hovorí čoraz viac. Mnohí sa boja, že úplne nahradí ľudí a zlikviduje pracovné miesta. Je to naozaj tak? Ako sa jej vplyv prejaví pri rozhodovaní mladých ľudí o štúdiu?
Vyhlásenie mobilizácie koncom septembra spustilo ďalšiu vlnu odchodov.
Moderné technológie nie sú pre súčasných seniorov žiadnou neznámou. Veľkej výzve čelia vtedy, ak sa v informačnom svete tvoria nové aplikácie, ktoré sa im snažia uľahčiť život.
Vlani bolo v rámci 28 krajín Európskej únie zamestnaných až takmer 9 miliónov ľudí v IT oblasti.
ĽUBOŠ PAVELKA: Staré časy socializmu, keď ceny vytlačené na samotných výrobkoch boli rovnaké a dlhodobo nemenné, sú už iba zaprášenou nostalgiou.
Ak sa rozhodnete stať sa IT špecialistom, dá sa to aj doma v teplúčku. Predpokladom je počítač a internet a, samozrejme, motivácia učiť sa.
Do sveta informačných technológií, kde pracuje pätnásť rokov, ju priviedla zvedavosť. Dnes pracuje na pozícii Service Delivery Manager v centre SAP zákazníckej podpory.
Odborníci zo Slovensko.Digital upozorňujú na vysoké náklady i chýbajúce podklady k novým štátnym IT projekty z eurofondov.
Na pracovnom trhu je nielen výrazný nedostatok špecialistov v oblasti IT, ale väčšinu z nich stále tvoria muži. Možnosťou, ako to riešiť, je preškolenie.
Nezáujem žien o IT nie je len spoločenským rizikom, ale aj výzvou. Podľa Európskej komisie môže Európa v roku 2020 čeliť nedostatku až 900-tisíc kvalifikovaných IT pracovníkov.
Keď pred pár rokmi výrobcovia lietadiel oznamovali, koľko dát produkuje ich lietadlo, stálo to ešte za novinovú správu.
S IT expertom Ivanom Srbom sme sa rozprávali o tom, ako robiť na univerzitách projekty, ktoré majú zmysel, ale aj o koncepte kolektívnej inteligencie.
Informatici hľadajú spôsoby, ako odľahčiť prácu lekárov a spresniť diagnostiku. Taký cieľ má aj doktorand Slovenskej technickej univerzity Martin Tamajka.
Záujem o pracovné miesta v oblasti informačných technológií s dobrým platom Slováci nemajú. Firmy, ktoré hľadajú nových zamestnancov, sa nestretávajú s očakávaným záujmom.
Znalecký posudok Eduarda Jenča bol kľúčový v prípade prechovávania detskej pornografie. Odborník hovorí, že ak človek nepozná riziká, úniku informácií nemôže zabrániť.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Informačné technológie na Slovensku sú ako nekonečný príbeh.
Elektronická komunikácia uvoľňuje pravidlá jazykovej a komunikačnej kultúry. Vladimír Patráš hovorí o zásadách komunikácie v rôznych situáciách.
Viete si predstaviť, že budete mať za pomocníka robota, ktorý sa bude od vás schopný učiť a prejavovať city? Podľa doktorandky Márie Virčíkovej tieto časy už nie sú ďaleko.
PETER JAVŮREK: Tie nešťastné investičné stimuly... Vláda v stredu opäť schválila investičnú pomoc, tentoraz pre dve firmy, celkovo za zhruba šesť a pol milióna eur. Opláca sa to?