Vyplýva to z novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Novela podľa ministerky spravodlivosti rieši požiadavky, ktoré vyplývajú z programového vyhlásenia vlády, tiež sa venuje transpozícii európskej smernice.
MICHAL KALIŇÁK: Nekomplexné vnímanie problémov môže aj z toho najúprimnejšieho záujmu urobiť rozhodnutie, ktoré nedomyslenými krokmi celú záležitosť ešte zhorší.
Ako hlasovali poslanci obecného zastupiteľstva, či životopisy manažérov obchodných spoločností mesta by mali zostať utajené. Aj to sú pripomienky k novele.
DANIEL LIPŠIC: Petržalský starosta Vladimír Bajan musí mať veľa starostí vo funkcii. V opačnom prípade by nenapísal toľko fatálnych omylov.
V Centrálnom registri bude viac zmlúv, odtajnia sa platy manažmentu verejných podnikov a zavádzajú sa poplatky pri odpovediach s vyše 200 stranami.
Pracovná skupina zástupcov ministerstva spravodlivosti, VIA IURIS, Transparency International, Aliancie Fair-play a ZMOS ukončila vyše dvojročnú prácu.
ANDREA PALLANG: Viete, čo a za čo robí vaše zastupiteľstvo, vaša samospráva? Zverejňuje vaša obec, mestská časť alebo mesto informácie automaticky alebo len na žiadosť?
Infozákonu by mal podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefa Dvonča podliehať aj neziskový sektor, cirkev či dokonca médiá
Cieľom zákona je vytvorenie informačnej databázy, v ktorej sa budú všetky dokumenty EÚ zhromažďovať, triediť a prehľadným spôsobom usporadúvať.
PETER WILFLING: Ľuďom záleží na tom, aby mali právo dostať informácie od štátnych orgánov. No ministerstvá či úrady využijú každú šancu zákon oklieštiť.