Kongresmani za Demokratickú stranu sa pri budove Najvyššieho súdu zúčastnili manifestácie za právo na potrat.
Cieľom je poskytnúť mimo dosahu amerických štátnych zákonov kliniku na palube lode, ktorá by ponúkala umelé ukončenie tehotenstva v prvom trimestri, antikoncepciu a ďalšiu starostlivosť.
Americké štáty vedené konzervatívcami nadviazali na zrušenie práva na interrupcie okamžite – až osem z nich zakázalo umelé prerušenie tehotenstva.
Ženy, ktoré chcú umelé ukončenie tehotenstva podstúpiť, musia osobne predstúpiť pred osobitný výbor ministerstva zdravotníctva.
OĽGA PIETRUCHOVÁ: Zákaz interrupcií v USA je nová forma otrokárstva v srdci svetovej mocnosti. Tej mocnosti, ktorá tak rada učí demokraciu iných.
Skoro polovica z 50 amerických štátov interrupcie zakáže úplne alebo minimálne zásadným spôsobom obmedzí ich vykonávanie.
V niektorých amerických štátoch začali zatvárať potratové kliniky bezprostredne po tom, čo najvyšší súd zrušil právo na prerušenie tehotenstva.
Podľa opozície ide o nový nástroj na postihy proti ženám.
Dúfajme, že Amerika nebude ako v Príbehu služobníčky. Ale máme tu debatu o interrupciách, vojnu proti učiteľom a školám a zákazy kníh, vraví profesorka Carlinová.
Dôvodom je návrh rozhodnutia Najvyššieho súdu USA, ktorý unikol na verejnosť. Týka sa zrušenia verdiktu v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktorý garantuje právo žien na interrupcie.
Ženy netušia, že v okamihu prechodu ukrajinsko-poľskej hranice prichádzajú o práva, ktoré doma berú ako samozrejmé, upozorňuje aktivistka.
Ak by bol takýto zákon schválený, išlo by o prvý takýto právny nárok v Európe.
Martin Čepček (nezaradený) navrhoval obmedziť vykonávanie potratov iba na špecifické prípady.
OĽGA PIETRUCHOVÁ: V r. 1973 Najvyšší súd USA v prípade Roe vs. Wade rozhodol, že ústavné „právo na súkromie“ chráni aj právo tehotnej ženy zvoliť si, či chce tehotenstvo predčasne ukončiť. Po 50 rokoch sa všetko môže vrátiť späť.
Podobný zákon prešiel minulý rok v americkom štáte Texas, kde sa počet interrupcií následne rapídne znížil, pretože ženy začali kvôli nim chodiť do okolitých štátov vrátane Oklahomy.
Nezaradený poslanec podal do parlamentu novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva.
V prípade prijatia normy navrhnutej občianskou iniciatívou by za interrupciu hrozil rovnaký trest ako za vraždu.
Nemocnici pre zistené pochybenia udelili pokutu. Správy o tejto tragédii vyvolali v Poľsku protesty.
Za zákon „o pomoci tehotným ženám“ hlasovalo 67 poslancov.
Cigániková prišla na rokovanie o potratoch v tričku s nápisom #Anijednejwięcej. Obliekla si ho na protest proti prísnej potratovej legislatíve v Poľsku.