V marci za jeho návrh hlasovalo 32 poslancov z prítomných 132. Dnes mu vyjadrilo podporu 33 poslancov.
Premiér Morawiecki apeloval, aby sa zdravotníci "neskrývali za nedostatok usmernení" alebo za svoje obavy.
Najnovšia kauza vychádza z rozhodnutia sudcu okresného súdu v americkom štáte Texas, ktorý by zakázal látku mifepriston, používaný ako abortívum.
Ide o ďalší z krokov, ktorými konzervatívne americké štáty obmedzujú prístup k umelému prerušeniu tehotenstva.
Ako uviedla Anna Zemanová, „šéf parlamentu dnes opäť všetkým ukázal, ako neobmedzene sa vie správať.
Na severovýchode Poľska znásilnil strýko 14-ročnú neter. Dievča s mentálnym postihnutím otehotnelo. Na to, aby mu spravili interrupciu, muselo prejsť doslova krížovú cestu.
Zatiaľ však nie je jasné, či bude kontroverzný návrh zaradený do prvého čítania.
Ku kontroverzne vnímanej téme sa vyjadrujú lekári, poslanci, cirkvi aj aktivisti.
Väčšinu Malťanov neobmäkčil v otázke interrupcií ani prípad cudzinky, ktorá sa ocitla v ohrození života.
Kongresmani za Demokratickú stranu sa pri budove Najvyššieho súdu zúčastnili manifestácie za právo na potrat.
Cieľom je poskytnúť mimo dosahu amerických štátnych zákonov kliniku na palube lode, ktorá by ponúkala umelé ukončenie tehotenstva v prvom trimestri, antikoncepciu a ďalšiu starostlivosť.
Americké štáty vedené konzervatívcami nadviazali na zrušenie práva na interrupcie okamžite – až osem z nich zakázalo umelé prerušenie tehotenstva.
Ženy, ktoré chcú umelé ukončenie tehotenstva podstúpiť, musia osobne predstúpiť pred osobitný výbor ministerstva zdravotníctva.
OĽGA PIETRUCHOVÁ: Zákaz interrupcií v USA je nová forma otrokárstva v srdci svetovej mocnosti. Tej mocnosti, ktorá tak rada učí demokraciu iných.
Skoro polovica z 50 amerických štátov interrupcie zakáže úplne alebo minimálne zásadným spôsobom obmedzí ich vykonávanie.
V niektorých amerických štátoch začali zatvárať potratové kliniky bezprostredne po tom, čo najvyšší súd zrušil právo na prerušenie tehotenstva.
Podľa opozície ide o nový nástroj na postihy proti ženám.
Dúfajme, že Amerika nebude ako v Príbehu služobníčky. Ale máme tu debatu o interrupciách, vojnu proti učiteľom a školám a zákazy kníh, vraví profesorka Carlinová.
Dôvodom je návrh rozhodnutia Najvyššieho súdu USA, ktorý unikol na verejnosť. Týka sa zrušenia verdiktu v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktorý garantuje právo žien na interrupcie.
Ženy netušia, že v okamihu prechodu ukrajinsko-poľskej hranice prichádzajú o práva, ktoré doma berú ako samozrejmé, upozorňuje aktivistka.