Chce po SNS aj KDH po voľbách sprísniť interrupčný zákon? Bude to podmienka pre vstup do novej vlády?
Po niekoľkoročnej odmlke politické strany opäť vtiahli ženy do predvolebnej kampane.
Podľa návrhu SNS by zdravotníci nemohli možnosť umelého prerušenia tehotenstva propagovať napríklad ženám v Poľsku.
Predkladatelia sa pokúsili obísť polročnú lehotu na predloženie podobného návrhu tým, že problematiku nemajú v názve zákona.
Ani štyri zamietnuté návrhy na septembrovej schôdzi neodradili niektorých poslancov od toho, aby sa opäť pokúsili o zmenu interrupčnej legislatívy.
Na schôdzu ich predložili OĽaNO, ĽSNS, poslanci zo Sme rodina, ale aj nezaradený poslanec Richard Vašečka.
Prieskum si objednalo občianske združenie Atticum.
ALENA KREMPASKÁ: Pochod za život je manipulácia. Kto sa na ňom nezúčastní a nesúhlasí s ním, predsa sa nestavia proti životu.
Predseda parlamentu bude o zmene zákona o umelom prerušení tehotenstva ešte so svojimi kolegami v parlamente komunikovať.
Z interrupcií sa opäť stala politická téma.
Šéf najsilnejšej koaličnej strany dal svojim poslancom voľnú ruku pri hlasovaní pri návrhoch o obmedzení interrupcií, ktoré predložia iné strany.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Je pred voľbami, a spoločenská objednávka sa sotva zmenila. Zato reprodukčné práva žien sa opäť hodí použiť.
Iniciátori celoeurópskej kampane proti interrupciám a výskumu kmeňových buniek budú sklamaní.
ALENA KREMPASKÁ: Smer-SD, ktorý má za pomlčkou sociálnu demokraciu, ku ktorej hádam smeruje, sa rozhodol riešiť potraty, ktoré na Slovensku nie sú problém.
Tretí koaličný partner Most-Híd je zásadne proti účelovému nastoľovaniu takých tém, ktoré sú pre spoločnosť zvlášť citlivé.
ALENA KREMPASKÁ: Kotlebovcov síce zaujímajú nenarodené životy, ale len do chvíle, kým sa nenarodia ako Židia, Rómovia či homosexuáli.
PETER JAVŮREK: Boj proti „liberálom a neznabohom“ je pre cirkev účelom, ktorý svätí prakticky akékoľvek prostriedky.
RASTISLAV ŠKODA: Pápež František pred desiatkami tisíc veriacich na Námestí sv. Petra vo Vatikáne odsúdil umelé prerušenie tehotenstva ako ťažký zločin.
Poľský zákon o potratoch patrí už teraz k najprísnejším v Európe a opakovane je v krajine predmetom sporov.
Ústavnoprávny výbor skonštatoval, že návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva nebol poslancami ĽSNS podaný v súlade s rokovacím poriadkom.