Sociologický ústav priblížil, že od roku 1991 sa zdvojnásobil počet tých, podľa ktorých je možné interrupciu ospravedlniť.
Schválili totiž procedurálny návrh Juraja Blanára (Smer), aby sa ďalej o tomto návrhu nerokovalo a tak o zákone samotnom nehlasovali.
Aj keď ženy na Slovensku podstupujú potraty čoraz menej, politici sa snažia túto tému zneužiť a vytĺkať z nej politické body.
Najvyšší súd tak zvýšil tlak na premiérku Theresu Mayovú, aby presadzovala zmenu v tejto otázke.
Britská premiérka čelí tlaku, aby po írskom referende o povolení potratov umožnila legalizáciu interrupcií tiež v Severnom Írsku.
Ženy v Poľsku sa nedávno vzbúrili proti snahe úplne zakázať interrupcie. V Taliansku a iných štátoch zas zápasia s "výhradami vo svedomí" lekárov.
Poľský parlament odmietol kontroverzný návrh zákona, ktorý prakticky predpokladal zákaz potratov. Interrupcia podľa návrhu by bola možná len pri ohrození života matky.
Poľské ženy pred parlamentom vo Varšave demonštrovali proti sprísneniu zákona o potratoch a hrozbe úplného zákazu potratov, ktorý podporuje premiérka Beata Szydlová.
Poradcovia a sponzori republikánky Clintonovej tvrdia, že v boji o Biely dom by mala výrazne zostriť slovník a zosilniť útoky na Donalda Trumpa.
Vedúci uchádzač o republikánsku nomináciu na post prezidenta USA Donald Trump sa domnieva, že ženy, ktoré podstúpia interrupciu, by mala postihnúť "určitá forma trestu".
Výskum postojov k interrupciám ukazuje, že väčšina ľudí s touto možnosťou súhlasí bez ohľadu na okolnosti.
JANKA DEBRECÉNIOVÁ: Na svojom novembrovom zasadnutí Výbor OSN pre odstránenie diskriminácie žien kritizoval Slovensko za viaceré bariéry v prístupe žien k interrupciám.
Len prirodzené počatie ľudského jedinca je dovolené, ale umelé oplodnenie či asistovaná reprodukcia sa mali zakázať. Rovnako sa mali zastaviť aj interrupcie.
MARIÁN REPA: Návrh ústavného zákona o umelom prerušení tehotenstva možno vnímať ako bodku za pôsobením poslancov Štefana Kuffu a Mariána Kvasničku.
Riešenie osudu emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka je podľa predsedu KBS Zvolenského závislé od rozhodnutia samého Bezáka a jeho komunikácie so Svätým Otcom.
Najspoľahlivejšou antikoncepciou je hormonálna, pri ktorej sa uvádza až 99-percentná účinnosť. Jej vývoj šiel v posledných rokoch vpred míľovými krokmi.
Lekári ukončili tehotenstvo v 99 715 prípadoch, uviedol nemecký štatistický úrad. Počet interrupcií v krajine plynulo klesá od roku 2002.
Europoslankyňa Anna Záborská nepodporila Správu o pokroku dosiahnutom v oblasti rovnosti žien a mužov v Európskej únii v roku 2013.
ZUZANA OLEXOVÁ: Je v poriadku, keď ktosi nesympatizuje s interrupciou. Nie je však v poriadku, keď by sa mala zakazovať bez ohľadu na následky na život žien, ktoré sú nechceným tehotenstvom dotknuté.
Pobúrenie v katolíckej krajine opätovne vyvolal prípad, keď lekári odmietli žene vykonať umelé prerušenie tehotenstva.