Dnes podľa jeho slov málokto pochybuje, že išlo o vojenskú intervenciu s následnou okupáciou.
IGOR DANIŠ: Nielen tieto letné dni, ale posledné roky ukazujú, ako sa nám vzďaľuje vlak vyspelého sveta. Už nie cudzou vinou, už sa nemáme na koho vyhovárať.
Najvyšší ústavní činitelia si pripomenuli výročie okupácie.
Po druhej svetovej vojne bolo na tom Slovensko porovnateľne ako Rakúsku, no komunistická nesloboda ho uvrhla do zaostávania.
MARIÁN REPA: Spomienky na sovietsku okupáciu z roku 1968 pomaly blednú. Je prirodzené, že ľudia zabúdajú, no prieskum GLOBSEC ukázal, že najmä mladšia generácia má výrazné medzery v poznaní historických udalostí.
Historik Stanislav Sikora spomína na dramatické udalosti invázie v 1968 z vlastnej skúsenosti, spolu so zaujímavými súvislosťami z "veľkej histórie".
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Okupácia Československa sa pre nás stala zásadným míľnikom spoločenského vnímania dejín.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: So Sovietskym zväzom na večné časy a Chceme žiť v mieri boli frázy. Na Rusov každý doma nadával ako na okupantov zo šesťdesiateho ôsmeho, slobodne sme si žili odtiaľ potiaľ, mier predsa bol.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Víťazi spoločenského a politického prevratu vôbec nechápu, že niekto môže rozmýšľať inak a nemá prečo brániť ich svet.
IGOR DANIŠ: Nech už bol Dubček akýkoľvek, je to pozitívny obraz, symbol Slovenska. Nikdy sme ho nevyužili na zlepšenie imidžu krajiny.