Hovorí sa, že najlepšia životná investícia je do detí a ich vzdelania. My vám vysvetlíme, ako na to.
Počas sledovaného obdobia od roku 1928 do roku 2022 akciový index S&P 500 celkovo zaznamenal 61 rastových rokov a 30 rokov, v ktorých jeho výkonnosť klesla.
LENKA BUCHLÁKOVÁ: Drvivá väčšina Slovákov nevie narábať s peniazmi. Oproti Západu len malé percento ľudí reálne investuje. Školy to neučia, štát o finančnú gramotnosť ľudí príliš nedbá.
ANTON MARCINČIN: Nie je pravda, že nedostatok pociťujú všetci. Podobne nie všetci sa tešia imunite voči vyvodeniu zodpovednosti. Kto má prístup k nedostatkovým tovarom a službám, má moc.
Čisté bohatstvo typickej domácnosti sa zvýšilo takmer o 40 percent z 70-tisíc na 97-tisíc eur.
Investovať je správne, najmä pravidelne. Ale na všetko treba isť s rozumom. Nie vždy musí byť najdôležitejší prísľub istých a vysokých výnosov.
Bude nové investovanie prostredníctvom bánk lacnejšie a pre ľudí dôveryhodnejšie?
Dnes, keď žijeme v demokratickej a kapitalistickej spoločnosti, všetci vieme, že štát nebude mať na to, aby sme mali dostatočne vysoké dôchodky, hovorí Babocký.
Nedávna relácia o tom, ako si odkladať 45 rokov každý mesiac 10 eur a nadobudnúť desaťtisíce, vyvolala na sociálnych sieťach búrlivú diskusiu. Ako to teda funguje?
Investovať môže každý, hovorí odborník.
EÚ schválila opatrenia pre narábanie s kryptomenami. „Odštartuje to novú éru kryptoaktív v Európe a po celom svete,“ hovorí v podcaste denníka Pravda expert Juraj Forgács.
Predstavte si, že ste výrazne schudli a preto potrebujete nové oblečenie. Začnete kúpou kabátu alebo radšej spodnou bielizňou? Rovnako je to aj s finančným produktmi - začnete najskôr s vytváraním rezervy, alebo začnete rovno investovať?
Ak si odkladáte peniaze dostatočne dlho, stačí prekvapivo malá suma na veľký výsledok.
Koľko zarobíte, ak si budete od prvej výplaty odkladať len 10 eur mesačne?
Energetická kríza, vojna na Ukrajine či pokračujúca vlna inflácie otriasajú trhmi aj peňaženkami bežných ľudí a domácností. Ak sa obávate, že otrasy zasiahnu aj vaše úspory a investície, neunáhlite sa so záchrannými opatreniami.
Nepriaznivá situácia na akciových trhoch by mohla zatraktívniť iné šetriace produkty. Vracajú sa do hry banky a ich termínované vklady? Koľko dokážete zarobiť?
Bežný slovenský investor, ktorý vložil svoje finančné prostriedky do podielových fondoch, dosiahol od začiatku roka 2017 do konca minulého roka kumulovaný výnos 10,4 %.
Tento "zázrak" by mali využiť najmä mladí ľudia, ktorí ešte len začali zarábať.
Ak to celé spojíme dokopy, finančné správanie a bohatstvo slovenských domácností je malé oproti tomu, aké mohlo byť.
Veríme iba bankám, neinvestujeme a peniaze nám nezarábajú.