Líbya je hlavnou tranzitnou krajinou pre ľudí z Afriky a Blízkeho východu mieriacich do Európy.
Posádky záchranárskych plavidiel vraj váhajú s poskytnutím pomoci, pretože nechcú riskovať, že utečenci na ich palubách uviaznu.
Obchodovanie s ľuďmi je považované za jeden z troch najvýnosnejších organizovaných trestných činov popri obchode so zbraňami a drogami.
Viac ako tri štvrtiny detských a mladistvých migrantov sa pri svojej nebezpečnej ceste do Európy cez Stredozemné more stanú obeťou zneužívania.
Otázky migrácie boli hlavnou témou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a generálneho riaditeľa IOM Williama Lacyho Swinga.
Vyše 110 000 utečencov a migrantov prišlo už od začiatku tohto roka do Európy cez Stredozemné more. Väčšina priplávala z Grécka, asi 7 500 ľudí z Talianska.
Do Európy pricestoval od začiatku tohto roka už viac než milión utečencov alebo migrantov, oznámila to v utorok Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Slovensko prijme na základe dohody medzi vládou, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu 250 utečencov pod ochranou.
Od začiatku tohto roka sa na plavbu cez Stredozemné more smerom do Európy vydalo rekordných 473 887 migrantov.
Slovensko sa prestupnou stanicou medzi nebezpečným rodiskom či nežičlivým azylom a vysnívanou novou domovinou stalo presne pred piatimi rokmi.