Obrazy miliónového Gustava Klimta visia - nakrivo! Bolesť krku pri ich prezeraní je tým najmenším problémom. Ide o všetko. Ide o čas.
RADOVAN GEIST: Bez posilnenia snáh o zastavenie klimatickej zmeny narastie priemerná teplota planéty o 3,2 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. A to je „cesta do pekla“.
Zmena klímy je podľa vedcov stále možná, vyžadovala by však miliardy dolárov a medzinárodnú spoluprácu.
ALEXANDER AČ: Podľa panela je jednoznačne a takmer výhradne za otepľovanie zodpovedný človek, a to s takou vysokou mierou istoty, akú nám veda môže vôbec poskytnúť.
Už včera bolo neskoro. Klimatická kríza je tu a môže za ňu človek. I keď sa nám to dnes nemusí tak javiť, dôsledky pre Slovensko budú drastické.
RADOVAN GEIST: Šiesta správa Medzinárodného panelu pre zmenu klímy (IPCC) prináša takmer samé zlé správy.
Prekročenie tejto teplotnej hranice podľa najnovšej správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy pri OSN spustí nezvratné zmeny po celom svete.
Každých sedem rokov vychádza zhruba 50-stranové zhrnutie klimatických zmien a možných riešení. Pripravuje ho celý svet. Ako nesú vedci to, keď sa ich varovania ignorujú? Zhovárali sme sa s klimatológom Jozefom Pechom.
ALEXANDER AČ: Klimatickí aktivisti vraj preháňajú, keď tvrdia, že na záchranu planéty nám zostáva iba dvanásť rokov. V skutočnosti nemáme ani tých dvanásť!
ALEXANDER AČ: Celkové množstvo vypusteného oxidu uhličitého do atmosféry narastá, tento rok bude opäť rekordné.
Optimistické predpovede o raste hladiny oceánov a morí sa nenaplnia. Pre pobrežné oblasti to znamená, že morská hladina by mohla byť v priemere vyššia o 65 centimetrov ako v roku 2005.
Koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére je teraz najvyššia za posledných 800-tisíc rokov.
Rýchlejší a rozsiahlejší postup proti produkcii skleníkových plynov, vinníkom globálneho otepľovania, požaduje správa, ktorú pripravil medzivládny panel pre klimatickú zmenu (IPCC) iniciovaný OSN.
ALEXANDER AČ: Žalostný a rýchlo sa zhoršujúci stav oceánov je alarmujúci. Vyplýva to z novej správy, pod ktorú sa podpísali odborníci z Medzinárodného programu o stave oceánov.
V týchto rokoch narodené deti budú starnúť na planéte, ktorá bude až o 6,2 stupňa Celzia teplejšia, než to bolo na začiatku 20. storočia.