Na pozadí utorkového dobytia sýrskej Rakky, poslednej bašty teroristov z tzv. Islamského štátu, sa akosi do pozadia dostalo nové možné ohnisko napätia v susednom Iraku.
Presne o polnoci z nedele na pondelok začala iracká armáda operáciu, ktorej cieľom je po rokoch opätovne získať kontrolu nad strategickým mestom Kirkúk na severe krajiny.
Podľa vyhlásenia armády ovládajú vládni vojaci cesty a všetku infraštruktúru, vrátane ropnej rafinérie.
Pre referendum hrozí ozbrojený stret kurdských a irackých jednotiek pri meste Kirkúk.
Podľa ruského ministerstva obrany americké letectvo obmedzilo svoje operácie v Iraku, čo vraj viedlo k tomu, že radikáli sa presunuli do Sýrie.
Operácie irackej armády v oblasti začala 21. septembra.
Návrhom sa v stredu bude zaoberať Bezpečnostná rada aj Vláda SR.
V čase, keď sa v Španielsku schyľuje ku kontroverznému referendu, na "opačnom konci sveta" kurdský plebiscit robí starosti globálnym i regionálnym hráčom.
Obaja štátnici sa v reakcii na referendum irackých Kurdov o nezávislosti zhodli, že musí byť zachovaná územná jednota Iraku aj Sýrie.
Vyjadrili svoj názor a Západ, ale aj Východ, má problém. Napriek tomu, že pondelkové referendum v irackom Kurdistane bolo nezáväzné.
V referende hlasovali obyvatelia regiónu Kurdistan, ďalších kurdských aj sporných oblastí ako aj Kurdi v diaspóre.
Sotva kto pochyboval o tom, že hlasovanie sa môže skončiť inak ako pozitívnou odpoveďou voličov.
Popravu vykonali po tom, čo si útoky príslušníkov teroristickej organizácie tzv. Islamský štát (IS) vyžiadali životy viac ako 60 ľudí.
Národ roztrúsený v mnohých štátoch Blízkeho východu, ale aj po svete, dostane štát. Alebo ide o politický pokus zatlačiť na Bagdad?
Volebné miestnosti, v ktorých ľudia hlasovali za nezávislosť, sa zatvorili a hlasy začali počítať.
Irackí Kurdi majú v úmysle hlasovať v referende už budúci týždeň aj napriek medzinárodnej kritike.
Ankara rozhodne nesúhlasí s hlasovaním, pri ktorom sa predpokladá, že väčšina Kurdov zahlasuje za nezávislosť.
Časť sveta je v strehu: irackí Kurdi pripravujú na 25. septembra plebiscit o svojej nezávislosti a o vzniku vlastného štátu Kurdistan.
Kurdi by mali v referende odpovedať na otázku: "Chcete, aby sa Kurdistan a oblasti Kurdistanu mimo administratívy tohto regiónu stali nezávislým štátom?"
Biely dom prvýkrát otvorene vyzval regionálnu vládu Kurdistanu v severnom Iraku, aby zrušila referendum o nezávislosti plánované na 25. septembra.