Trump tvrdí, že dal Iránu 60-dňové ultimátum.
MATOUŠ HORČIČKA: Odcudzenie režimu akcelerujú aj trvajúce represie, neustále prelamované rekordy popráv, vysoká miera korupcie a neslobody či nedôvera v akúkoľvek reformu.
MATOUŠ HORČIČKA: Pre posilnenie lojality sú ekonomické benefity pre časť obyvateľstva dôležité. Popri strachu z represie môžu byť určujúcim aspektom prorežimovej poslušnosti v momentoch občianskeho vzdoru.
Európski signatári jadrovej dohody uviedli, že pochybujú o úprimnosti Iránu obnoviť dohodu. Teherán označil ich stanovisko za nekonštruktívne a poľutovaniahodné.
Irán vyzval americký Kongres, aby sa zaviazal k podpore zmluvy v prípade, že vo Viedni dôjde k dohode.
Hoci najmä Európska únia, ale aj Čína a Rusko, sa pokúšajú udržať zmluvu pri živote, jej dni sú asi zrátané.
Šéf francúzskej diplomacie zdôraznil, že tieto úvahy sú reakciou na sériu krokov iránskeho režimu.
Obohacovanie uránu je citlivým procesom, ktorým sa vyrába palivo pre jadrové reaktory, no tiež materiál pre jadrové hlavice.
Podľa dohody by mali iránske centrifúgy rotovať bez fluoridu uránového, keďže sa používa pri obohacovaní uránu.
Americký prezident Trump je otvorený možnému stretnutiu s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním.
Irán v máji oznámil, že nebude rešpektovať niektoré obmedzenia, pokiaľ ostatné signatárske krajiny neurobia na zmiernenie amerických sankcií viac.
Putin s Macronom diskutovali tiež o možnostiach, ako urovnať konflikt na východe Ukrajiny.
MATEJ IVANČÍK: Súčasná eskalácia napätia medzi USA a Iránom neveští nič dobré. Svet si vydýchol, no USA v budúcnosti vojenskú operáciu úplne nevylúčili.
Americkoiránske vzťahy prekonávajú už dlhšie obdobie turbolencie. Nechýbajú pritom tvrdé vyhlásenia z oboch strán, ktoré vyvolávajú obavy nielen v Európe.
Irán oznámil, že obmedzuje plnenie svojich záväzkov z jadrovej dohody.
Irán odoláva sankciám USA, ale musí, aj keď nie navonok, riešiť aj vnútorné problémy.
PETER JAVŮREK: Niet zatiaľ nijakého dôvodu myslieť si, že svet neprežije iránsky režim. Najprv však treba prežiť Trumpovu hazardnú globálnu politiku.
Vražda saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího na konzuláte v Istanbule je stále stredobodom pozornosti politikov i médií.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na pôde VZ OSN opäť "dokazoval" prítomnosť jadrového materiálu v iránskom sklade, čo poprel aj Washington.
Prezident USA Donald Trump v prejave počas rokovania VZ OSN pokračoval v úrokoch proti Iránu, OPEC aj EÚ.