Tlak z Bratislavy na Budapešť priniesol želaný výsledok. Maďarská vláda zrušila svoje uznesenie o nákupe ornej pôdy v krajinách strednej a východnej Európy.
OLIVER BAKOŠ: Je v tom totiž aj problém, či by Európa nebola predsa len jednotnejšia, keby sa rôzne štáty „nakúpili“ a trebárs aj vlastnili navzájom.
Avizoval to šéf rezortu Ivan Korčok.
Hľadajú sa skôr individuálne ako spoločné riešenia a výsledkom je to, že prehrávame všetci, uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Popri Valnom zhromaždení OSN v New Yorku sa konalo neformálne zasadnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ venované situácii v Afganistane.
Slovensko sa nachádza medzi piatimi štátmi EÚ, ktoré neuznávajú kosovskú samostatnosť. Priština stupňuje úsilie, aby tieto krajiny zmenili názor.
Ostávajú možno posledné hodiny na evakuáciu, uviedla prezidentka.
Na Slovensku našlo útočisko 16 našich občanov a ich rodinných príslušníkov a osem afganských spolupracovníkov, ktorí požiadali o azyl.
Podľa slov ministra Slovensko ešte stále pracuje na tom, aby v Afganistane mohol pristáť vojenský špeciál, ktorý má vyzdvihnúť niekoľko Slovákov.
Slovensko nemá v metropole Afganistanu vlastnú ambasádu.
PETER WEISS: Reakcia Korčoka na neohlásenú návštevu predsedu maďarského parlamentu Kövéra v Šamoríne a na jeho pokus dať slovenskej politike lekciu vzbudila na sociálnych sieťach značný ohlas.
MARIÁN REPA: „Spanilé“ jazdy maďarských politikov na južné Slovensko kazia slovensko-maďarské vzťahy. Takou bola aj návšteva predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v Šamoríne.
Poslanec NR SR Gyimesi vyzval ministra Korčoka, aby vážil slová adresované maďarskej vláde a Maďarom na Slovensku.
Korčok: Nijako neupieram Maďarsku právo vidieť históriu po svojom, ale prosím, aby sa s historickými udalosťami vysporiadavalo s rešpektom k Slovensku.
Inštitúcií, ktoré sa venujú najmä kultúrnej prezentácii, má Slovensko po svete zatiaľ osem.
Podľa ministra nemohla prezidentka pri otázke referenda konať inak.
Najbližšie desaťročie bude podstatne horúcejšie nielen z pohľadu klímy, ale aj z pohľadu politickej, bezpečnostnej a sociálnej situácie vo svete.
Ivan Korčok konštatoval, že jednotlivé členské krajiny neboli na koronakrízu pripravené.
EÚ by sa podľa Korčoka mala namiesto globálnych ambícií zamerať na realistickejšie ciele, uviedol to počas diskusie na konferencii Globsec.
Svet je uprostred veľkého diplomatického týždňa. A na zahraničnopolitickej mape sa už šestnástykrát objavila Bratislava v podobe konferencie GLOBSEC.