Prečo Francúzi vystavujú na Slovensku legendu českej maľby? Prečo sa spojili milovníci umenia z troch krajín, kvôli jednej výstave? Prečo je jedinečná?
Výstava je esenciou buričstva maliara, ale aj vzdoru zberateľov, milovníkov a znalcov menia proti ľudskej hlúposti a obmedzenosti.
Pozrite si jeho obrazy: Rebel Jiří Načeradský sa za bývalého režimu musel živiť ako reštaurátor fasád. Jeho kresby pritom vystavovala slávna galéria v Paríži.
Ivan Melicherčík už v jednej zo svojich prvých kníh o zberateľstve prirovnal túto vášeň k nevyliečiteľnej chorobe. Popisuje ju aj v knihe Zberateľ – príbeh bez konca.
Mesto, ktoré sa pýši kúpeľnou tradíciou, otvorenosťou, pohostinnosťou a chce byť celosvetovo známe, má na krku škandál medzinárodných rozmerov.
Farby na jeho obrazoch rozjarene tancujú ani na karnevale. Rozihraná perspektíva rozmarne špásuje s okom diváka.
O diela zo svojej zbierky sa vášnivý zberateľ Ivan Melicherčík nedelí s verejnosťou iba na výstavách. Milovníci umenia vysoko hodnotia aj jeho knihy, vydal ich už 18.
"Zběratelé a kunsthistorici mě berou jako filmaře, který "fušuje" do výtvarného umění, jako podobně zase filmaři mě mají za výtvarníka, který "fušuje" do filmu."
Ivan Melicherčík otvára v sobotu Danubiane rozsiahlu expozíciu významného českého maliara Jiřího Načeradského.
"Súčasná pragmatická, ekonomická civilizácia autentické umenie nepotrebuje," tvrdí svetoznámy český filmár a výtvarník Jan Švankmajer.
Ivan Melicherčík bol u nás prvolezcom v zverejňovaní tematických súborov svojich zbierok, ktoré sprevádzal obsiahlymi katalógmi, ale aj knižnými publikáciami. Najnovšie monografiou Jiří Načeradský v zbierke Ivana Melicherčíka.