Spomínaná trojica krajín spolu s USA vyjadrila v sobotu hlboké znepokojenie nad zámerom Iránu sprevádzkovať nové pokročilé odstredivky pre obohacovanie uránu.
Odpad z jadrových elektrární má v sebe potenciál na to, aby z neho Slovensko aj ďalej získavalo elektrickú energiu.
Opätovné premiestnenie amerických taktických jadrových zbraní by mohlo byť riešením, mieni bývalý poradca USA pre národnú bezpečnosť.
Päťdňová misia tímu na preskúmanie bezpečnosti OSART Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu MAAE zaznamenala oproti roku 2019 významný pokrok v posilnení bezpečnosti tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Spusteniu tretieho bloku však bránia pripomienky rakúskej organizácie Global 2000.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka, tretí bude v komerčnej prevádzke do konca tohto roka.
Výpadok prúdu vo svojom podzemnom závode na obohacovanie uránu Natanz označil Irán za čin "nukleárneho terorizmu".
Potvrdili to aj viac ako štyri desiatky inšpekcií dozorných orgánov a medzinárodných inštitúcií.
Na Slovensku pribudla nová spaľovňa jadrového odpadu, ktorá čaká už len na schválenie od rezortu životného prostredia.
Podľa Úradu jadrového dozoru SR jednou z kľúčových charakteristík zemetrasenia je horizontálne zrýchlenie.
Irán tento týždeň obnovil činnosti spojené s obohacovaním uránu vo svojom podzemnom zariadení Fordú ležiacom južne od Teheránu.
Bolo to veľké prekvapenie, keď verejnosť pred piatimi rokmi zistila, že americká armáda pri odpaľovaní atómových zbraní používa, a teraz pozor – veľké diskety.
Michail Gorbačov, ktorý stál na čele Sovietskeho zväzu v rokoch 1985-91, dúfa, že preteky v zbrojení sa ešte stále dajú zastaviť.
Výstavbu Mochoviec roky riadil niekto, kto vlastne ani nevedel ako sa jadrová elektráreň stavia. Denník Pravda sa dostal k informáciám zo zákulisia výstavby.
Netanjahu pochválil USA za to, že odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a opäť proti islamskej republike zaviedli sankcie.
Prezident USA Donald Trump v prejave počas rokovania VZ OSN pokračoval v úrokoch proti Iránu, OPEC aj EÚ.
Americkí spravodajcovia nezdieľajú názor prezidenta Donalda Trumpa, že jadrová hrozba zo strany Severnej Kórey pominula.
Stalo sa tak v čase, keď sa Teherán pripravuje zvýšiť kapacitu obohacovania uránu, ak by došlo k zlyhaniu jadrovej dohody po odstúpení USA.
"Washington prakticky učí iné krajiny v duchu: ,ak budete mať jadrovú zbraň, tak vám dáme pokoj, ale v opačnom prípade čakajte naše lietadlá‘," povedal Alexej Puškov.
Severná Kórea takisto zosúladí svoje časové pásmo s Južnou Kóreou.
Už druhý rok po sebe si svet pripomenul haváriu v atómovej elektrárni v Černobyli ako Medzinárodný deň spomienky na černobyľskú katastrofu.