Cieľom je využiť vyhoreté jadrové palivo vyprodukované na Slovensku na udržateľný zdroj energie a výrazne znížiť objem jadrového odpadu.
Nová investícia pomôže podporiť domácu produkciu paliva Haleu, ktoré v súčasnosti komerčne vyrába iba Rusko.
Prieskum AKO ďalej ukázal, že 48,3 percenta respondentov je názoru, že by vláda takéto rozhodnutie spraviť nemala.
O čom sa dlho špekulovalo, je teraz potvrdené.
Sú to reaktory, ktoré sú v súčasnosti vo svete často skloňované v súvislosti s rozvojom jadrovej energetiky, tvrdí Petr Brzezina.
Ministri na stretnutí zdôraznili, že popri rozvoji obnoviteľných zdrojov energií treba rozvíjať všetky nefosílne technológie.
Prechod na alternatívne jadrové palivo pravdepodobne možný je, ale vyžadoval by si niekoľkoročnú certifikáciu, tvrdí Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.
Celý proces spúšťania reaktora sa iba začína.
Päť slovenských jadrových reaktorov má zabezpečené palivo na tento a budúci rok.
Slovensko má v súčasnosti dostatočné zásoby plynu, ropy aj jadrového paliva.
Stopäťdesiat vyhorených palivových článkov smerovalo z prvého jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce do medziskladu vyhoreného paliva v Jaslovských Bohuniciach.
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček povedal v rozhovore pre Pravdu, že je veľmi spokojný po podpise zmluvy, ktorú uzavrel v Moskve.
Morský robot nasadený v treťom reaktore japonskej jadrovej elektrárne Fukušima na snímkach zachytil útvary podobné láve.
DANA MAREKOVÁ: Na východe Ukrajiny, ďaleko pre bežného Slováka, číha časovaná bomba, o ktorej sa málo hovorí.
Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach je postavený na 92,5 percenta. Jadrové palivo v tomto roku do neho nedovezú. Termín spustenia bloku zostáva na rok 2017.