Pápež František pricestoval do Japonska v rámci svojho ázijského turné, pričom už krátko po pristátí v Tokiu apeloval v prospech spoločných opatrení na úplné odstránenie jadrových zbraní.
V prejave Bolton predložil tiež dlhý zoznam varovaní, ako Washington nesprávne riešil hrozbu zo strany Severnej Kórey.
Štokholm vidí problém v samotnom texte zmluvy, ktorý "neobsahuje jasnú definíciu pojmu jadrová zbraň".
Moskva víta výzvu Donalda Trumpa, aby sa Rusko, Spojené štáty a Čína úplne vzdali jadrových zbraní.
Indické ministerstvo obrany pritom nechcelo potvrdiť podpísanie zmluvy s Ruskom, indické médiá však uviedli, že ponorka bude Indii dodaná do roku 2025.
Podľa diplomata severokórejský vodca vníma summit s Trumpom ako šancu na upevnenie jadrového postavenia svojej krajiny.
Podľa Rodericha Kiesewettera a Rolfa Mützenicha by mala Moskva svoje rakety presunúť na východ na miesta, odkiaľ nebudú schopné zasiahnuť "Európu".
Tá zakazuje obom štátom vlastniť, vyrábať a testovať rakety odpaľované zo zeme s doletom od 500 do 5 500 kilometrov.
Kórejský polostrov má byť bez jadrových zbraní. KĽDR k tomu prispeje ústretovými krokmi, ale má svoje podmienky.
Trumpovo vyhlásenie sa úplne odlišovalo od skorších výrokov poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona.
Júnový summit v Singapure amerického prezidenta Donalda Trumpa a diktátora z KĽDR Kim Čong-una ukázal nejasnosť zámerov šéfa Bieleho domu v ázijsko-pacifickej oblasti.
Netanjahu takto reagoval na vyhlásenie iránskeho najvyššieho duchovného vodcu Chameneího, ktorý varoval, že v prípade zlyhania jadrovej dohody so svetovými mocnosťami Irán zvýši svoje kapacity na obohacovanie uránu.
Testovacie stredisko by tak malo byť uzavreté ešte pred schôdzkou severokórejského vodcu Kim Čong-una s prezidentom USA Donaldom Trumpom.
Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že ruské ozbrojené sily začnú od budúceho roka dostávať nové jadrové zbrane.
Francúzsky prezident Macron zároveň dodal, že jeho krajina od existujúcej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 neodstúpi, pretože ju podpísala rovnako ako USA.
Alexandra Bellová, bývala poradkyňa Baracka Obamu uviedla, že "posilnenie amerického atómového arzenálu môže vyvolať nové preteky v nukleárnom zbrojení.“
Americký prezident Donald Trump prichádza s novou jadrovou doktrínou, ktorá má byť oproti ére jeho predchodcu Baracka Obamu podstatne tvrdšia voči Rusku.
Zmluvou START II z 3. januára 1993 sa Washington a Moskva rozhodli výrazne obmedziť svoj jadrový arzenál. Donald Trump vidí budúcnosť inak.
Trump tak reagoval na slová Putina, že USA vyprovokovali Severnú Kóreu k zvýšenej jadrovej a raketovej aktivite.
ALENA KREMPASKÁ: V Deň ľudských práv si na slávnostnej ceremónii v Osle prevzala Nobelovu cenu za mier Medzinárodná kampaň za zrušenie jadrových zbraní (ICAN).