Jaskyňa dlhá asi 37 metrov sa nachádza v Tisovci, ale v súčasnosti nie je prístupná pre verejnosť, lebo v nej prebieha výskum.
Na Silickej planine, ktorá je súčasťou Národného parku Slovenský kras, objavili jaskyniari ešte v júni doposiaľ neznámu priepasť.
Len koncom júna pribudla v provensalskom Marseille atrakcia, aká nemá vo svete páru: v modernej Ville Méditerranée vybudovali v podzemí, pod vodnou hladinou, repliku jaskyne Cosquer s pravekými maľbami.
Pod rozsiahlym antarktickým šelfovým ľadovcom, v jaskyni vysoké stovky metrov, žijú kŕdle malých krevetových živočíchov.
Ide o jedinú ochranárom známu lokalitu, kde netopiere v Poloninách zimujú.
Prístupná pre verejnosť v najbližších mesiacoch apríl a máj je vždy o 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30 h. Driny sú vyhľadávanou atrakciou Malých Karpát.
Vedci objavili vo francúzskej jaskyni detský zub a kamenné nástroje patriace rodu Homo sapiens staré 54 000 rokov.
Na nezvyčajný úkaz narazili pri výkope stavebného zárezu.
V minulosti bolo ľudové povedomie o jaskyniach spájané práve so zbojníkmi a pokladmi.
Zamrznuté stĺpy či vodopády z Demänovskej ľadovej jaskynr zmizli.
Odborníci na obdobie praveku jednoznačne potvrdili, že stalagmity v španielskej jaskyni Ardales v Malage nafarbili pred viac ako 64-tisíc rokmi neandertálci.
Mnohí hostia známych piešťanských kúpeľov netušia, že len niekoľko kilometrov za Piešťanmi je miesto, ktoré človeka vráti v čase hlboko do praveku.
Prehistorické skalné maľby sú mimoriadne pôsobivé, ak ich ale vôbec uvidíme. Niektoré z tých najdokonalejších sú ponorené do čiernočiernej hlbiny jaskýň.
Jaskyne hrajú jednu z kľúčových úloh života na Zemi, predstavujú možnosť štúdia podzemných ekosystémov, ktorých fungovanie nie je stále dostatočne pochopené.
Ľad posledné roky stopercentne ubúda. V roku 1972 bola celá jaskyňa zaľadnená, boli v nej ľadové stalagmity a stalaktity, ľadopády.
Pred desiatimi rokmi, 28. decembra 2010, bolo oznámené, že v Denisovej jaskyni na Altaji na Sibíri v Rusku našli niekoľko zlomkov kostí dávno vyhynutého druhu predchodcu človeka - denisovana.
„Jaskyňa daždivého dňa“ meria oficiálne viac ako 4 metre, podľa štátnych ochranárov však môže byť dlhšia.
Najkrajšiu a najvznešenejšiu galériu umenia staršej doby kamennej sa podarilo nájsť pri dedinke Montignac úplne náhodne, keď deti hľadali na kopci pri rieke Vézere svojho psa.
Austrálska rada pre pôvodné obyvateľstvo privítala odchod viacerých vysokých funkcionárov spoločnosti, uviedla však, že takéto personálne zmeny sú "iba prvým krokom".
V letných horúčavách dobre padne schladiť sa pod zemou. Mimoriadne zážitky čakajú aj v útrobách zeme - a to v každej časti Slovenska.