Záchranári dostali hlásenie, podľa ktorého skupina zhruba 25 turistov rôznych národností bola na prehliadke ľadových jaskýň.
Hlavný priechod je dlhý viac ako 5 km, vysoký 200 m a široký 150 m. Jaskyňa je taká rozľahlá, že má dokonca vlastný poveternostný systém, doplnený oblakmi a hmlou.
Kultúrna tradícia sa dedila z generácie na generáciu a k už tak zlovestnej povesti jaskyne pridala vrstvu mystiky a strachu.
Zábery priamo z jaskyne zachytila mReportérka Ľubka Šeroňová.
Križna Jama je štvrtým najväčším známym podzemným ekosystémom na svete.
Očakáva sa, že jaskyňa môže prísť o ľadovú zásobu, ak bude doterajší vývoj pokračovať.
Španielsko je krajinou s najväčším počtom nálezísk jaskynných malieb z obdobia paleolitu na svete.
Amerického výskumníka v jaskyni postihlo krvácanie do žalúdka a bol na pokraji kolapsu.
Stopy zachované v jaskyni La Roche-Cotard sú nový a dôležitý príspevok k poznatkom o správaní neandertálcov.
Jaskyňa Mandrin v južnom Francúzsku poskytla dôkazy, že prví ľudia používali luky a šípy v Európe už v období asi pred 54 000 rokmi.
Zaujímavosťou je, že vo Važeckej jaskyni slovenskí zoológovia ako prví na svete objavili a neskôr v roku 2013 opísali nový druh chvostoskoka.
Jaskyňa dlhá asi 37 metrov sa nachádza v Tisovci, ale v súčasnosti nie je prístupná pre verejnosť, lebo v nej prebieha výskum.
Na Silickej planine, ktorá je súčasťou Národného parku Slovenský kras, objavili jaskyniari ešte v júni doposiaľ neznámu priepasť.
Len koncom júna pribudla v provensalskom Marseille atrakcia, aká nemá vo svete páru: v modernej Ville Méditerranée vybudovali v podzemí, pod vodnou hladinou, repliku jaskyne Cosquer s pravekými maľbami.
Pod rozsiahlym antarktickým šelfovým ľadovcom, v jaskyni vysoké stovky metrov, žijú kŕdle malých krevetových živočíchov.
Ide o jedinú ochranárom známu lokalitu, kde netopiere v Poloninách zimujú.
Prístupná pre verejnosť v najbližších mesiacoch apríl a máj je vždy o 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30 h. Driny sú vyhľadávanou atrakciou Malých Karpát.
Vedci objavili vo francúzskej jaskyni detský zub a kamenné nástroje patriace rodu Homo sapiens staré 54 000 rokov.
Na nezvyčajný úkaz narazili pri výkope stavebného zárezu.
V minulosti bolo ľudové povedomie o jaskyniach spájané práve so zbojníkmi a pokladmi.