JAXA čelila kyberútokom bez úniku citlivých informácií.
Japonský modul prežil na Mesiaci aj druhú mimoriadne chladnú lunárnu noc.
Tak ako po prvej dvojtýždňovej lunárnej noci, aj v tomto prípade sa jeho reaktivácia považuje za pozitívne prekvapenie.
Jeden z mikrosatelitov prispeje k prevencii katastrof fotografovaním a filmovaním. Druhý je určený na zisťovanie prevádzkových podmienok tovární na zemi.
Napriek tomu, že SLIM nebol vyvinutý na to, aby prežil kruté lunárne noci, plánujú od polovice februára obnoviť jeho prevádzku.
Modul okamžite uskutočnil prvé vedecké pozorovania pomocou svojej viacpásmovej spektroskopickej kamery.
Cieľ pristáť s modulom v okruhu do 100 metrov od vytýčeného miesta tak bol s rezervou naplnený.
Existuje však šanca, že modul SLIM, ktorý má problémy s fungovaním solárneho panela, bude oživený.
Tento a ďalšie podobné výskumy môžu byť dôležité pre budúce objavovanie vesmíru a najmä očakávané misie, pri ktorých chce ľudstvo vystavať kolónie na Mesiaci či Marse.
Raketa vyniesla na obežnú dráhu Zeme aj satelit. Ide o röntgenový teleskop, ktorý by mal vedcom pomôcť lepšie pochopiť vznik a vývoj vesmíru.
Malá kapsula vypustená japonskou sondou Hajabusa 2 smerom k Zemi už pristála v odľahlej oblasti južnej Austrálie, a priviezla vzorky z asteroidu Ryugu.
Japonská vesmírna agentúra JAXA a Toyota sa dohodli na vývoji mesačného vozidla. Asi neprekvapí, že na pohon využije palivové články, s ktorými má japonská automobilka bohaté skúsenosti.
Japonská vesmírna agentúra JAXA zverejnila videozábery situácie, pri ktorej sa sacia hubica sondy Hajabusa 2 úspešne dotkla povrchu planétky Ryuga.
Asteroid je vzdialený približne 280 miliónov kilometrov od Zeme.
Sonda sa s odobratými vzorkami z asteroidu vráti podľa plánov späť na Zem do konca roka 2020.
Dáta, ktoré zhromaždila japonská lunárna sonda SELENE, potvrdili existenciu 50 kilometrov dlhej a 100 metrov širokej jaskyne.
Japonsko vyslalo do vesmíru družicu Astro-H určenú pre röntgenovú astronómiu. Vedci ju budú využívať na pozorovanie vzdialených čiernych dier a galaxií.
Projekt vzbudzuje nádeje na oživenie japonských vesmírnych misií, JAXA však ešte nemá pre vyslanie rakety na Mesiac zabezpečené finančné prostriedky.