Obyvatelia Varína sa k možnému premenovaniu Ulice vyjadrili v referende. 360 hlasovalo za, 1053 bolo proti.
Súd vyhovel žalobe prokurátora GP, že označenie ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne nie je v súlade so zákonom.
MARIÁN REPA: Hoci Slovenský štát nevznikol z vlastnej vôle, ale pod nátlakom nacistického Nemecka, dodnes ho až polovica obyvateľov Slovenska vníma pozitívne. Niekde sa zjavne stala chyba...
Edvard Beneš si neželal, aby Jozef Tiso odvisol na šibenici. Československý prezident sa s tým v apríli 1947 zdôveril veľvyslancovi USA v Prahe.
Koľko pokusov o atentát bolo na prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Minimálne päť. Prečo sa žiadny nevydaril, ba vlastne ani neuskutočnil - to je otázka.
Náhrobný kameň niekto popísal červenou farbou.
Práve v období pred voľbami by sme nemali byť ticho, ak sa vo verejnom priestore rozťahuje radikálna menšina, hovorí v podcaste denníka Pravda sociologička Olga Gyarfášová.
Slovenskí vojaci sa pred 81 rokmi zapojili do boja po boku nacistického Nemecka, ktoré napadlo Stalinovu ríšu v júni 1941.
Poslanci varínskeho obecného zastupiteľstva v júli nevyhoveli protestu prokurátora.
Lenka Ticháková sama o sebe hovorí, že vo varínskom zastupiteľstve je čiernou ovcou. Dlhodobo tvrdí, že názov Ulice Dr. Jozefa Tisu je hanbou.
Poslanci Varína nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry, ktorý navrhol zrušiť alebo zmeniť názov ulice pomenovanej po prezidentovi vojnového slovenského štátu.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Ak chceš človeka zidealizovať, sprav z neho martýra.
Obec Varín je povinná podaný protest prerokovať v lehote najneskôr do 90 dní.
O odkúpenie časti rodného domu Jozefa Tisa v Bytči žiada Slovenský dejepisný spolok, ktorý je majiteľom jeho druhej polovice, so železnou pravidelnosťou.
V turbulentnom čase, keď sa svet musí vysporiadať s útokom Ruska voči Ukrajine, riešili v Bytči na problém súvisiaci ešte s druhou svetovou vojnou.
Zväz protifašistických bojovníkov ponúka aj finančnú pomoc.
Pomenovanie ulice po Tisovi je podľa historika SAV znakom, že niektorí ľudia sa neorientujú v našich dejinách, pretože chcú vzdávať úctu ľuďom, ktorí Slovensku v skutočnosti robili hanbu.
PETER WEISS: To, čo nebola Konferencia biskupov Slovenska schopná urobiť za takmer 32 rokov, musel prísť vykonať pápež František – ostro sa dištancovať od politiky, ktorú v mene Boha presadzoval Jozef Tiso.
Nech Boh žehná nášmu rozhodnutiu! Týmto zvolaním sa končil pred 80 rokmi telegram Tisa Hitlerovi pri príležitosti spoločného útoku na Sovietsky zväz.
Tisov režim vydávajú jeho obhajcovia za „mäkší“, „miernejší“ než iné totalitné režimy. Je to pravda, polopravda, mýtus alebo vyslovená lož?