Preživší obyvatelia sa po vojne presťahovali, obec zanikla a od roku 1961 je národnou kultúrnou pamiatkou.
Premiér prišiel na Stretnutie generácií do obce, ktorú vypálili nacisti.
Pred viac ako trištvrte storočím došlo v Kališti k takej strašnej tragédii, že sa tam život už nevrátil.
Vyše dvetisíc účastníkov sobotňajšieho podujatia Stretnutie generácií prišli položiť vence k pomníku obetiam krvavej nedele z 18. marca 1945.
Prezidentka SR to uviedla počas sobotňajšej pietnej spomienky, ktorá sa konala v rámci 14. ročníka podujatia Kalište stretnutie generácií v lokalite tejto vypálenej obce.
Na pietnom akte sa zúčastnil aj predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini.
Sestry Ľubica Peťková a Eleonóra Kiššová, rodené Kaliské, ticho kráčajú k cintorínu uprostred lesa, neďaleko vypálenej obce Kalište v okrese Banská Bystrica.
Premiér Fico, podpredseda vlády pre investície Pellegrini či minister Gajdoš si uctil pamiatku obetí, ktoré v počasdruhej svetovej vojny zavraždili nacisti v obci Kalište.
Vo vzduchu bolo cítiť zúfalstvo a dym z vypáleného neďalekého Kališťa. Roztrasené, ustráchané ženy z Balážov si k sebe túlili deti a zakrývali ich vlastnými telami.
„Mala som vtedy desať rokov. Keď nás 18. marca 1945 napadli o piatej ráno tri stovky nemeckých vojakov, na Kališti bolo meter snehu.
Pri pohľade na krv Milanovi Kaliskému vždy príde nevoľno. V pamäti sa mu podvedome vynorí trpká spomienka z detstva.
Slovenské národné povstanie, ktorého sedemdesiate výročie si pripomenieme o niekoľko dní, pripomínajú mnohé pamätníky. Len v Banskobystrickom okrese, srdci Povstania, je ich niekoľko.
"Tuná bol gánok a tadeto viedli drevené schody," vysvetľuje do podrobností starší pán synovi, ktorému už tiež pribúdajú na sluchách šediny.