DANIEL ŠKOBLA: Na nedávnej bezpečnostnej konferencii v Mníchove sa účastníci zhodli na potrebe prijímania systémových a koncepčných opatrení proti bezpečnostným hrozbám vrátane potreby rastu obranných rozpočtov.
TOMÁŠ PROFANT: Pre vzostup západnej Európy nie je kľúčová Weberova protestantská etika, ale násilie spojené so vznikom kapitalizmu a s kolonializmom.
Česká novinárka Saša Uhlová strávila pol roka prácou v nízkopríjmových zamestnaniach. Pracovala pod rúškom anonymity a výsledkom jej práce boli reportáže.
Vydávajú sa za hovorcov nadnárodných spoločností a v ich mene usporadúvajú falošné tlačové konferencie, aby mohli poukázať na chyby, ktoré robia.
Rok 1968. V baštách priemyselného kapitalizmu to vrie. Po dvoch dekádach rastu a prosperity prepukajú v mestských centrách kultúry nepokoje.
Príjmová nerovnosť sa určite dá znižovať. V histórii klesala vo vojnovom období, ale aj v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, tvrdí politológ Tomáš Profant.
TOMÁŠ PROFANT: Zdá sa vám vaša mzda prinízka? Veľmi pravdepodobne nejde iba o zdanie, ale skutočne si zaslúžite vyšší plat.
ILONA ŠVIHLÍKOVÁ: V septembri si pripomíname 150 rokov od vydania Marxovho Kapitálu – knihy, bez ktorej si žiadnu analýzu kapitalizmu ako systému nemožno predstaviť.
JAROSLAV GILÁNI: Dlho som čakal, ako sa bude nazývať dnešný ekonomický systém, pretože i ten od polovice deväťnásteho storočia sa vyvíjal až do dnešnej podoby.
Nová čínska stredná trieda už zažíva veľa problémov, ktorými trpí podstatne dlhšie zavedená stredná vrstva v Británii a ďalších krajinách.
OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov zarazil fakt, že najväčším problémom ľudstva sú v súčasnosti takpovediac základné potreby.
Stavať bunker v 80. rokoch ich prinútil "strach” ako v prípade ďalších 1 621 odolných a plynotesných krytov, ktoré zostali na Slovensku, ak nerátame pivnice.
Moc a peniaze sa čoraz viac koncentrujú v rukách pár jednotlivcov. A sú chudobní, ktorí žijú z dvoch eur na deň. Čítajte rozhovor s francúzskym ekonómom Jeanom-Pierrom Lehmannom.
Nitky v Európe, Amerike, ale aj Ázii či Rusku ťahajú z úzadia boháči. Politici si s ich vplyvom nevedia poradiť. Miliardárov pribúda a situácia chudobnejších sa nezlepšuje.
MARTIN KOVÁČIK: Príjmová nerovnosť vo svete sa stáva najväčším problémom súčasnej doby. U nás sa to ešte naplno neprejavilo.
Za posledných 40 rokov podľa niektorých ekonómov priniesol neoliberalizmus prosperitu len vybraným jednotlivcom v spoločnosti.
V kapitalizme sú ľudia podvádzaní a nútení k morálne pochybnému konaniu, ale lepší ekonomický systém neexistuje, tvrdí nobelista Robert Shiller.
Pavel Branko dokáže s mladíckym zápalom stále diskutovať o konzume, narastajúcej nerovnosti a utečeneckej kríze, hoci pred pár dňami oslávil svoje 95. narodeniny.
TOMÁŠ PROFANT: Koncom 20. storočia napísal Fredric Jameson esej o postmodernej kultúrnej logike neskorého kapitalizmu. Tento jav dobre ilustrujú výsledky volieb.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Zlatý vek kapitalizmu, alebo éra slávnych tridsiatich rokov po roku 1945, začiatkom 70. rokov minulého storočia skolabovala.