Správa o ochrane Karpatských bukových pralesov nereaguje na výzvy Výboru Svetového dedičstva UNESCO dostatočne, poukázal Svetový fond na ochranu prírody.
Ministerstvá životného prostredia, pôdohospodárstva a zahraničných vecí zverejnili opatrenia, ktoré majú skvalitniť starostlivosť o Karpatské bukové pralesy.
Slovensko musí definitívne určiť hranice slovenskej časti Karpatských bukových pralesov zaradených do svetového dedičstva UNESCO.
Dvestoročné buky a ešte staršie jedle. Niektoré majú obvod, ktorý sotva zmerajú štyria dospelí ľudia, keď sa pochytajú za ruky a kopírujú mohutný kmeň. A rastú do oblakov.
MARTIN KRNO: Cez Slovensko síce nepreteká Amazonka, ale aj tak tu evidujeme 123 pralesov. Ten počet znie pekne, no ide iba o niekoľko promile z celkovej plochy lesov, ktoré zaberajú 40 percent územia republiky.
Situácia v slovenskej časti chránených Karpatských bukových pralesov naberá na obrátkach.
Minister životného prostredia László Sólymos sa vyjadril k problematike Karpatských bukových pralesov.
Karpatské bukové pralesy podľa Lesoochranárskeho zoskupenia VLK nespĺňajú kritériá, za akých im bol certifikát UNESCO udelený.
Minister zahraničia Miroslav Lajčák chce aktuálnu správu o prijatých opatreniach na zlepšenie ochrany Karpatských bukových pralesov.
Starostlivosť o slovenskú časť lokality Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka, ktorá je súčasťou zoznamu UNESCO, nie je ideálna.
Podľa náčelníka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraja Lukáča Výbor Svetového dedičstva UNESCO žiada okamžité zastavenie ťažby v Karpatských bukových pralesoch.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: V lesoch s dvestoročnými bukmi sa ťaží, poľuje, projektujú sa zjazdovky či lanovky.
Slovensko nevie zabezpečiť dostatočnú ochranu Karpatských bukových pralesov a starých bukových lesov Nemecka.