Putovné vystúpenie môžýu diváci zhliadnuť posledný raz túto nedeľu 3. septembra. V náročnom kokteili na hranici mnohých žánrov sa striedajú veselé scény s intímnymi.
Inscenácia Vivat Andrássy! využíva prvky imerzívneho a participatívneho divadla, v rámci ktorého diváci spolupracujú v nedivadelnom priestore.
Ako sa usídlila láska v srdciach významných aristokratov, niekdajších obyvateľov kaštieľa, je témou špeciálneho podujatia nazvaného Z kontesy paňou domu.
Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 15. marca tohto roka, výberové konanie bude o mesiac neskôr.
„V zbierkach slovenských múzeí a galérií existujú ešte dve knihy hodiniek, ale nie takej vysokej kvality,“ hovorí jeden z kurátorov výstavy Kniha hodiniek Ilony Andrássyovej Dušan Buran.
Pamiatke grófky Eleonóry Andrássyovej-Kaunitzovej bude venovaný operný večer, ktorý sa uskutoční v parku kaštieľa v Betliari v Rožňavskom okrese v sobotu 10. augusta.
Múzejníci pripravili aj večernú prehliadku kaštieľa Betliar s kurátormi na tému lásky v aristokratických kruhoch.
Múzeum v Betliari pripravilo druhý raz operný večer, ktorý sa uskutoční 4. augusta od 18.00 h v parku kaštieľa v Betliari.
Je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po druhej svetovej vojne zachoval s pôvodným zariadením a zbierkami. Všetko, čo v ňom dnes je, patrilo rodu Andrássyovcov.
Veľkonočné sviatky si môžu záujemcovia spríjemniť návštevou kaštieľa aj parku Andrássyovcov.
Kráľovná Uhorska (s Chorvátskom) a Česka, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa z Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska. Taký bol titul Márie Terézie.
V historickom anglickom parku, plnom vzácnych a diaľavami voňajúcich stromov, romantických stavieb aj fontán, číha v sobotu pred kaštieľom Betliar na návštevníkov prekvapenie.
Aký zákusok mala Mária Terézia najradšej? Koľko ľudí bolo treba na stavbu slávobrány? Odpovede na tieto otázky a ešte oveľa viac sľubuje Noc múzeí a galérií.
Izby, v akých bývali kedysi grófi. V kaštieli Betliar sa chystajú prerobiť časť expozícií na verné kópie miestností, ktoré využívala rodina Andrássyovcov.
Najstaršia zachovaná slovenská múmia je späť v Gemeri. Po antropologickom a mikrobiologickom výskume ju priviezli do kaštieľa v Betliari.
Známe výstavisko Agrokomplex sa zbavuje kaštieľa Malanta v katastri obce Nitrianske Hrnčiarovce. O predaji národnej kultúrnej pamiatky s rozsiahlym parkom informoval tesne pred Vianocami.
Staré dokumenty, fotografie či lyže. Roky boli zabudnuté a skryté na povalách kaštieľa v Betliari a teraz ich po prvý raz môže vidieť verejnosť.
Osobné veci, ktorých sa dotýkala Sissi predstaví výstava Jej veličenstvo kráľovná, ktorú chystajú v kaštieli v Betliari.
Hoci Gombasecká jaskyňa nepatrí medzi najväčšie, ponúka zaujímavosti a krásy, ktoré v iných jaskyniach nenájdete. Nachádza sa uprostred Národného parku Slovenský kras, 14 km južne od Rožňavy.