Ministerstvo obrany oznámilo, že Slovensko už zničilo všetky zásoby kazetovej munície, ktoré malo.
Rakety s takouto muníciou by umožnili ukrajinským silám zasahovať ciele hlbšie na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny.
Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu používa v rozsiahlej miere staršie zásoby kazetovej munície i jej novšie typy. V menšej miere túto muníciu používa aj Ukrajina.
Kontroverznú kazetovú muníciu začal Washington pred niekoľkými týždňami dodávať Kyjevu. Zakazuje ju až 123 krajín.
Kazetová munícia významne pomáha zvýšiť ruské straty na životoch aj vybavenia, povedal Mychajlo Podoljak.
Kazetovú muníciu začala ukrajinská armáda používať proti ruským inváznym silám na juhovýchode Ukrajiny, napísal denník The Washington Post (WP).
Analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) zaznamenali čiastkové úspechy ukrajinskej protiofenzívy na troch úsekoch frontu, v okolí Bachmutu na východe a rovnako na juhu krajiny.
Doteraz sme ju nepoužili, nemali sme tú potrebu, povedal štátnej televízii ruský vodca.
Roztržku v jednote spojencov NATO vyvolalo rozhodnutie USA poskytnúť Ukrajine kontroverznú kazetovú muníciu. Čo to vlastne je a prečo už len myšlienka na jej použitie vyvoláva takéto vášne?
Ide o reakciu na rozhodnutie USA darovať kontroverzné zbrane Kyjevu na pomoc pri protiofenzíve voči ruským silám.
USA poskytnú Ukrajine kontroverznú kazetovú muníciu. Rozhodnutie by mali oznámiť dnes v rámci nového balíka vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov.
Ukrajinskí predstavitelia od minulého roka tlačili na USA, aby poskytli muníciu.
Tvrdí to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch, ktorá uviedla, že ani jedna strana nepoprela použitie tohto typu munície.
Vláda súhlasila s pristúpením Slovenska k Dohovoru o kazetovej munícii. Rezort obrany má zásoby kazetovej munície, náklady na jej likvidáciu sú 5,5 milióna eur.
Human Rights Watch prišla s tvrdým obvinením, podľa ktorého ukrajinská armáda používa v bojoch zakázanú kazetovú muníciu. Jej obeťou sa stávajú zväčša civilisti.