Ochoreniami, ktoré prenášajú kliešte, sa ročne nakazí približne tisíc ľudí. Najviac takýchto prípadov je v Banskobystrickom kraji.
Závažné ochorenia, lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu, prenášajú drobné „potvory“, ktoré sa ukrývajú v tráve či nízkych porastoch a čakajú na svoju obeť.
Na akých miestach na Slovensku môžete natrafiť na kliešťa?
Ako sa pred kliešťami chrániť a ako ich odstrániť?
Najradšej sa skrývajú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra a podľa parazitológov sa nachádzajú aj vo vyšších zemepisných polohách.
Brnianski vedci otestovali na bunkách látku, ktorá je vysoko účinná proti vírusom, ktoré spôsobujú napríklad kliešťovú encefalitídu, západonílsku horúčku, horúčku dengue či vírus zika.
Aj keď je malý, dokáže narobiť veľké problémy. Proti vírusu kliešťovej encefalitídy sa dá zaočkovať, no neexistuje na ňu liek.
Globálne otepľovanie a zvýšené cestovanie do zahraničia prinášajú na Slovensko doteraz neznámu hrozbu.
Pod vplyvom teplejšieho počasia začali kliešte vyliezať skôr. Naplno začnú útočiť koncom apríla a v máji. Obete si môžu hľadať až do októbra.
Vírusový zápal mozgu a blán možno dostať aj konzumáciou surového mlieka a výrobkov z neho. Nakazený človek sa teda s kliešťom nemusí stretnúť. Najčastejšie ide o kozie mlieko.
Japonská žena zomrela na kliešťami prenášané ochorenie po tom, ako ju pohrýzla infikovaná mačka. Ide o prvý prenos takejto choroby z cicavca na človeka.
Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach darí. V posledných rokoch sa navyše začali presúvať do nových lokalít – horských oblastí.
V septembri 2007 sa pán Jozef vrátil z výletu a pri kúpeli si našiel kliešťa. Ihneď ho vytiahol a miesto dezinfikoval. Neskôr trpel neznesiteľnými bolesťami a bojoval o život.
Kliešte sa už prebudili a v tejto chvíli naplno útočia. Svoje obete si budú hľadať až do októbra. Minulý rok sa na Slovensku kliešťovou encefalitídou nakazilo 174 ľudí.
Kliešte sa prebúdzajú v marci, naplno začnú útočiť v apríli a obete si hľadajú až do októbra.
Jestvuje nespočetné množstvo upírov najmä v podobe hmyzu, ktoré nám vedia "osladiť" život. Aj človek však ústami prijíma krv a ani si to neuvedomuje. A jestvuje aj deviácia...
Územie výskytu kliešťov sa rozširuje a objavujú sa skôr ako kedysi. Ich sezóna je v tomto období na vrchole a pri niektorých z nich sa objavil aj nový druh borélie.
Kliešťovú encefalitídu prenášajú infikované kliešte. Nakaziť sa dá aj konzumáciou surového mlieka a nepasterizovaných mliečnych výrobkov od nakazených zvierat.
Vedci rozlúštili genetický kód kliešťov a otvorili tak možnosť účinnejšej prevencie a liečby chorôb, ktoré prenášajú. Kliešť môže obeť infikovať boreliózou a kliešťovou encefalitídou.
Čo sa stane, ak prehltnete nakazeného kliešťa či ak si zaplávate v bazéne s vyhoreným jadrovým palivom? Ponúkame vtipné odpovede na tie najbizarnejšie otázky.