Začiatok sezóny kliešťov podľa Českého hydrometeorologického ústavu úzko súvisí s počasím.
Ak zistíte, že si váš pes priniesol neželaného spoločníka, musíte mu ho odstrániť. Vo všeobecnosti platí, že kliešť sa nesmie chytať holými rukami.
Je malý, ale dokáže narobiť veľké problémy. Najlepšou ochranou proti chorobám, ktoré prenášajú, je prevencia.
V teplých mesiacoch sa častejšie pohybujeme v exteriéri. Stúpa tým riziko, že si domov prinesieme prisatého kliešťa. Ako sa chrániť a čo robiť, keď prevencia napokon nezaberie?
Viete, že výskumníci chytajú kliešte na biely flanel?
Kliešte sú aktívne už pri teplotách vyšších ako 5 stupňov Celzia.
Česko-americký tím vedcov pripravil protilátky s vysokou neutralizačnou účinnosťou proti vírusu kliešťovej encefalitídy.
Možno že sa vám už stalo, že vám ovocné želé, ktoré ste chceli dať na koláč, nestuhlo.
Najčastejšie ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Ako sa od seba tieto dve choroby líšia? Kam sa kliešte prisajú najčastejšie?
„Po návrate z prírody je nutné vždy sa dôkladne prehliadnuť," radí Mária Kazimírová z Ústavu zoológie SAV. V poslednej dobe si treba dávať pozor aj v mestách.
Klimatické zmeny a intenzívna medzinárodná doprava zapríčinili rozšírenie exotických druhov komárov, ktoré môžu prenášať pôvodcov závažných ochorení.
V tejto tabuľke nájdete miesta s najčastejším výskytom kliešťov prenášajúcich kliešťovú encefalitídu.
V trávnatých porastoch vyšších ako dvadsať centimetrov, v záhradách, parkoch i v lesoch. Kliešte striehnu skoro všade a niektoré prenášajú nebezpečné ochorenia.
Zachráni vás pred kliešťami, ak nebudete jesť sladkosti alebo nosiť svetlé oblečenie? Kde na nás kliešte naozaj číhajú?
Je pravda, že padajú zo stromov? Je bezpečné odstrániť kliešťa bez použitia niečoho mastného na jeho pridusenie? V ktorých oblastiach Slovenska je ich najviac?
Čo všetko treba vedieť o kliešťoch? Ako ich treba nájsť a odstrániť? Sú tieto parazity naozaj nezničiteľné?
Pri chôdzi či ležaní vo vysokej tráve dokáže využiť nestráženú chvíľu a prelezie na človeka, pričom sa usadí na tele na miestach, kde je najjemnejšia koža.
Na akých miestach na Slovensku môžete natrafiť na kliešťa?
Ako sa pred kliešťami chrániť a ako ich odstrániť?
Najradšej sa skrývajú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra a podľa parazitológov sa nachádzajú aj vo vyšších zemepisných polohách.