Česko-americký tím vedcov pripravil protilátky s vysokou neutralizačnou účinnosťou proti vírusu kliešťovej encefalitídy.
Sezóna kliešťov je tu. Proti vírusu kliešťovej encefalitídy sa dá zaočkovať, no neexistuje na ňu liek. Lymská borelióza sa lieči antibiotikami.
Najčastejšie ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Ako sa od seba tieto dve choroby líšia? Kam sa kliešte prisajú najčastejšie?
V tejto tabuľke nájdete miesta s najčastejším výskytom kliešťov prenášajúcich kliešťovú encefalitídu.
V trávnatých porastoch vyšších ako dvadsať centimetrov, v záhradách, parkoch i v lesoch. Kliešte striehnu skoro všade a niektoré prenášajú nebezpečné ochorenia.
Je pravda, že padajú zo stromov? Je bezpečné odstrániť kliešťa bez použitia niečoho mastného na jeho pridusenie? V ktorých oblastiach Slovenska je ich najviac?
Čo všetko treba vedieť o kliešťoch? Ako ich treba nájsť a odstrániť? Sú tieto parazity naozaj nezničiteľné?
Pri chôdzi či ležaní vo vysokej tráve dokáže využiť nestráženú chvíľu a prelezie na človeka, pričom sa usadí na tele na miestach, kde je najjemnejšia koža.
Závažné ochorenia, lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu, prenášajú drobné „potvory“, ktoré sa ukrývajú v tráve či nízkych porastoch a čakajú na svoju obeť.
Na akých miestach na Slovensku môžete natrafiť na kliešťa?
Ako sa pred kliešťami chrániť a ako ich odstrániť?
Najradšej sa skrývajú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra a podľa parazitológov sa nachádzajú aj vo vyšších zemepisných polohách.
Verejnosť si môže dať urobiť analýzu prítomnosti pôvodcov infekčných chorôb v kliešťoch. Prisatého kliešťa je dôležité vybrať čo najskôr, a to tak, aby sa nepoškodil.
Brnianski vedci otestovali na bunkách látku, ktorá je vysoko účinná proti vírusom, ktoré spôsobujú napríklad kliešťovú encefalitídu, západonílsku horúčku, horúčku dengue či vírus zika.
Aj keď je malý, dokáže narobiť veľké problémy. Proti vírusu kliešťovej encefalitídy sa dá zaočkovať, no neexistuje na ňu liek.
V dvoch prípadoch to bolo u pacientov hospitalizovaných na oddelení infektológie v Banskej Bystrici a v troch na oddelení infektológie v Lučenci.
Pod vplyvom teplejšieho počasia začali kliešte vyliezať skôr. Naplno začnú útočiť koncom apríla a v máji. Obete si môžu hľadať až do októbra.
Vírusový zápal mozgu a blán možno dostať aj konzumáciou surového mlieka a výrobkov z neho. Nakazený človek sa teda s kliešťom nemusí stretnúť. Najčastejšie ide o kozie mlieko.
Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach darí. V posledných rokoch sa navyše začali presúvať do nových lokalít – horských oblastí.
Epidemiológovia varujú, že na Slovensku rastú počty chorých na kliešťovú encefalitídu. Za posledných päť rokov sme tu mali 21 epidémií.