Kliešte sa už prebudili a v tejto chvíli naplno útočia. Svoje obete si budú hľadať až do októbra. Minulý rok sa na Slovensku kliešťovou encefalitídou nakazilo 174 ľudí.
Takmer ich nevidno, ale sú nebezpečné pre človeka aj pre zvieratá. S oteplením ožili aj kliešte. Sú po celom Slovensku, najviac im však vyhovuje povodie Váhu.
Kliešte sa prebúdzajú v marci, naplno začnú útočiť v apríli a obete si hľadajú až do októbra.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR nepotvrdila prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy ani v jednej z 370 vyšetrených vzoriek ovčieho a kozieho mlieka.
Územie výskytu kliešťov sa rozširuje a objavujú sa skôr ako kedysi. Ich sezóna je v tomto období na vrchole a pri niektorých z nich sa objavil aj nový druh borélie.
Na salašoch si v týchto dňoch zákazníci nekúpia čerstvú bryndzu, syr či žinčicu, ktoré sa vyrábajú zo surového mlieka.
Kliešťovú encefalitídu prenášajú infikované kliešte. Nakaziť sa dá aj konzumáciou surového mlieka a nepasterizovaných mliečnych výrobkov od nakazených zvierat.
Epidemický výskyt kliešťovej encefalitídy u dospelých osôb sa vyskytol aj v okrese Banská Bystrica.
Okolie Košíc zasiahla epidémia kliešťovej encefalitídy. Počet prípadov na infekčnej klinike v Košiciach stúpol na 24. Pravdepodobnou príčinou nákazy je ovčí syr.
Je síce malý, ale dokáže narobiť veľké problémy. Najlepšou ochranou proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, je chrániť sa.
Aj keď je malý, dokáže narobiť veľké problémy. Najlepšou ochranou proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, je ochrániť sa pred ich uhryznutím.
Až o 30 percent klesol predaj nepasterizovaných výrobkov z ovčieho mlieka po ochorení návštevníkov jedného z ružomberských salašov.
Slovenské výrobky z ovčieho mlieka sú bezpečné a podliehajú pravidelnej kontrole.
Rozbory mlieka odhalili tri chovy oviec, ktoré produkovali mlieko obsahujúce vírus zápalu mozgových blán.
Rozpoznanie kliešťovej encefalitídy sa dá urýchliť vyšetrením krvi. Liek na ochorenie nejestvuje. Lekári ordinujú len lieky na zmierňovanie príznakov.
Takmer ich nevidieť, ale sú nesmierne prefíkané. Prebúdzajú sa v apríli, škodia do jesene. Kliešte na seba upozorňujú každý rok.
Bezpečnosť mlieka budú musieť testovať chovatelia oviec a kôz na celom Slovensku. Dôvodom je zápal mozgových blán, ktorý sa u šiestich ľudí objavil po tom, čo zjedli ovčí syr.
Chystáte sa cez sviatky do prírody? Ak áno, dávajte si pozor na kliešte. Ich sezóna sa už začala. Apríl, máj a potom september sú mesiace, keď sú tieto parazity v prírode najaktívnejšie.