Suchá a horúčavy, ktoré po roku 2014 sužujú Európu, sú najhoršie od čias Rímskej ríše.
„Klimatické zmeny spôsobuje ľudská činnosť. Znamená to, že človek s nimi aj niečo môže urobiť,“ povedal nám Mark Brantley, premiér Nevisu, ostrova v Karibiku.
Niektorí ľudia by iste boli radi, keby sa leto nikdy neskončilo.
Podľa environmentálnych aktivistov by štáty mali byť povinné stanovovať si také ciele, ktoré ľudí skutočne ochránia pred dopadmi klimatických zmien.
Mestá chcú deklarovať záujem o riešenie klimatickej krízy, prijať svoj podiel zodpovednosti a požiadať obyvateľov o vzájomnú podporu a spoluprácu pri riešení enviro problémov.
Za posledných 20 rokov zomrelo takmer pol milióna ľudí v dôsledku prírodných katastrof spôsobených extrémnym počasím.
Aká bude Amerika demokratického prezidenta Joea Bidena? Všetci pozorne sledujú jeho kroky a snažia sa z nich vyčítať, aký postup zvolí.
Suché obdobia trápiace v posledných rokoch krajiny strednej Európy majú viac príčin.
RADOVAN GEIST: Napriek všetkému, čo všetko sa za posledné mesiace odohralo, rok 2020 nedopadol pre Európu až tak celkom zle.
Boli tu celé roky, ba aj storočia, no zrejme neprežijú už dlhšie ako pár rokov. Turisti ich milujú, no aj to sa im zrejme stane osudným.
ALENA KREMPASKÁ: Najviac emisií, ktoré otepľujú planétu, produkuje svojou spotrebou predovšetkým bohatá elita. Vyplýva to zo správy OSN.
ALEXANDERA AČ: Tento rok svet zaznamená historicky najvyšší pokles spotreby fosílnych palív. Ak všetky štáty dodržia, čo doteraz sľúbili, globálna teplota by do roku 2100 stúpla o 2,1 °C.
Klíma je v kríze. Radošovčanom berie vodu, na obyvateľov Pichní jej zas vrhá priveľa, povodeň im ničí majetky. Napĺňajú sa predpovede vedcov spred pár rokov.
Viac ako 150 osobností podporilo petíciu Za klímu, za budúcnosť, ktorá má upriamiť pozornosť slovenskej vlády na riešenie klimatickej krízy doma i vo svete.
RADOVAN GEIST: Formulácia „život nad pomery“ vyvoláva po Dzurindových reformách oprávnene alergickú reakciu. Lenže my si nad pomery skutočne žijeme – nad pomery našej planéty.
Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová sa po ročnej prestávke teší na školu.
Odkedy je Slovensko osídlené, živili sa ľudia potravinami, ktoré si dorobili na jeho území. Od roku 2000 však dramaticky klesá schopnosť krajiny vyrobiť si dostatok vlastných potravín.
Prečítajte si rozhovor s ministrom životného prostredia o najväčších enviro hrozbách, ktoré nás čakajú.
Španielski vedci zistili, že slávikom obyčajným (Luscinia megarhynchos) sa v dôsledku klimatických zmien za uplynulých 20 rokov zmenšili krídla.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Čo majú klimatické hrozby spoločné s novým vírusom? Skoro všetko. Sú symptómami modernej doby, akurát len to druhé sme horko-ťažko ochotní zobrať na vedomie.