Alan a Miša vyrastali spolu v socialistickom Československu, aj v šedivom v žilinskom paneláku prežili šťastné detstvo. Potom ich osud zavial za hranice, len už každého zvlášť.
Námety filmových či literárnych tvorcov, súvisiace s kuloármi verejnej alebo súkromnej inštitúcie, vždy priťahujú záujem.
Príbeh o drsnom živote, ktorý zjemňuje láska najbližších je strhujúci svojou čistou úprimnosťou, poetickým jazykom aj pohľadom zrelého muža.
Autobiografický román Naše léta v olivově zeleném je fascinujúci príbeh o človeku, ktorý chcel lepší a spravodlivejší svet, uveril ilúzii a hľadá slobodu.
Atlas depresie nastavuje téme desiatky zrkadiel. Táto kniha nie je skutočným atlasom ani encyklopedickou príručkou. Andrew Solomon nie je ani lekár, píše o niečom, čo sám prežil.
Predmetom tejto knihy je ženské telo.
Kniha významného slovenského historika Pavla Jablonického vyšla v novom, rozšírenom vydaní. Snažil sa byť nezaujatým analytikom, a preto nevyhovoval komunistom a po novembri 1989 ani tým, ktorí sa snažili vymazať z histórie všetko „komunistické“.
Keď sú v dome štyri dcéry a majú otca, ktorý ich každý deň s láskou pozdraví Ahoj, dievčatko, prežijú šťastné detstvo. Lenže potom sa život môže zvrtnúť rôznym smerom.
Péter Esterházy berie čitateľa na dobrodružný splav dolu Dunajom, od prameňa k ústiu, na cestu strednou Európou.
Zábranský túži po úspechu, no baženie po sláve nestačí. Spisovateľ musí chcieť povedať niečo zásadného, nového, objaveného – aj s vedomím, že žiadne uznanie nezíska.
Václav Smil je svetoznámy autor viac ako 40 kníh a jeden z najvýznamnejších expertov na energie. Jeho veľkým obdivovateľom je aj Bill Gates. Teraz prináša iný pohľad na vynálezy a inovácie, ako stručnú históriu prehnaných ľudských očakávaní a neúspechov.
Novinka od Michala Talla má zvláštny názov Všetko je v poriadku, všade je láska. Pri čítaní však rýchlo pochopíte, že v poriadku nie je vlastne nič. Iba láska.
Dánska spisovateľka Annette Bjergfeldt vás obuje do tanečných topánok a v rytme jej tanga počuť, ako tlčú ľudské srdcia, keď sú horúce. Je to príbeh o živote búrlivom ako Atlantik, nestálom ako počasie, o dospievaní, láske a láskavosti krajšej ako všetky filmy.
Na Slovensku by autor píšuci podobným štýlom ako Georgi Gospodinov nemal šancu presadiť sa, možno ani vydať knihu...
Reportážna kniha, v ktorej autor postupne cez drobné ľudské (a vlastné) príbehy skladá obraz vojny na Ukrajine tak, ako ju sám zažil. Robí tak bez pátosu, bez falošného sentimentu, bez ideologických odbočiek a bez potreby poučovať alebo prikrášľovať.
Strhujúci ľudský príbeh dospievania, hľadania životného šťastia a lásky, ktorým sa nesie večná túžba po slobode, slobode byť samým sebou.
Keby ste chceli vedieť niečo o Karasznahorkaiovom štýle, tak najlepšie by ho asi charakterizovali jeho vlastné slová: ono by sa to dalo povedať aj jednoduchšie, ale to, o čom sa hovorí, zato jednoduchšie nebude.
Každá doba má svoje pasce. Igor Daniš skúma postoje a osudy kníh a autorov, charakter vplyvných osobností, zmysel literárnych cien. Uvažuje nad postavením mladých autorov, nad možnosťami publikovania, nad spôsobmi financovania v oblasti umenia.
Máte chuť na svieži príbeh plný humoru a nadhľadu? Talianska spisovateľka Veronica Raimo má talent podať aj nepríjemné veci ľahko stráviteľne - ako chutný obed s ľahkým vínom. To však neznamená, že vás z tej pravdy hlava nezabolí.
Navonok nenápadné, tichučké texty vedú k výbušným pointám, ktoré však aktéri zvládajú decentne. Protagonistami sú totiž väčšinou kultivovaní intelektuáli, milovníci kníh a veľmi slušní ľudia. No aj tí páchajú svoje nenápadné zločiny, ktoré dávajú Šepotu života aj nádych detektívky.