Keď sa začítate do poviedok maďarského spisovateľa Gábora T. Szántóa, dostanú vás svojou priamosťou, s akou ukazuje vnútorný svet svojich "malých" hrdinov na pozadí veľkých dejín. Kľúčom k týmto príbehom je túžba - naplnená či nenaplnená, spaľujúca aj zoceľujúca.
Debut Jany Turzákovej Krídla z papiera nie je len "knižka o mamičke". Je to knižka o tom, že nemusíme stratiť svoje sny a môžeme lietať - hoci na krídlach, ktoré sú z papiera.
Napínavý príbeh dvoch milencov, ktorí ako Robinson stroskotali na neobývanom ostrove v južných moriach, nám veľa napovie o našej podstate. Čia je to vina, že vôľa žiť je u každého iná?
Spisovateľ Anton Baláž približuje v knihe Dar a bremeno dvojitej identity, rozhovory s Tiborom Žilkom, život známeho literárneho vedca. Obsahuje veľa zábavných epizód, ale aj veľa poznatkov z atraktívnej brandže. Skoro všetko sa odohráva na slovenskom juhu, kde sa prelína slovenská a maďarská kultúra.
Príbeh lásky, ktorý matka rozpráva svojmu novonarodenému dieťaťu, vôbec nie je sladko romantický. Je o tom, aké ťažké je prekonať svoje pochybnosti, svoj strach niekoho milovať, ale aj o tom. aké krásne je prestať sa báť ďalších zranení.
Súbor úchvatných poviedok, ktorým nechýba poézia, ale ani pútavý príbeh. Čitateľ strčí hlavu do malých, bohom zabudnutých osád, kde žijú ľudia celkom inak, a predsa je ich život zaujímavý a plný dramatických zvratov.
Deti, ženy, dievčatá, matky aj staré mamy. Každá z nich stojí niekde na rozhraní - medzi detstvom a dospelosťou, medzi vlastnou minulosťou a budúcnosťou, medzi sebou a svetom. Každá hľadá svoj dôvod na radosť.
Elizabeth Strout je známa autorka, podľa jej románu Olive Kitteridgeová, za ktorý získala Pulitzerovu cenu, vznikol miniseriál HBO s Frances McDormand v hlavnej úlohe. Jej ženské hrdinky nie sú jednoduché bytosti a už vôbec nie sú dokonalé, no všetky sú presvedčivé, skutočné.
Kniha pripomína študentský život plný nádeje, ale aj obáv z nenaplnených očakávaní, kde bláznivé večierky strieda osamelosť uprostred davu.
Chimamanda Ngozi Adichie sa vo svojej intímnej spovedi vyrovnáva so stratou milovaného otca a jej slová sú plné žiaľu aj bezmocného hnevu, ale najmä lásky.
Žijeme v nonstop dobe, no nie každému toto tempo vyhovuje. Pre mnohých môže byť táto esej terapiou.
Kedysi dali svojmu otcovi sľub, že ostanú navždy spolu a budú jedna druhú chrániť, pretože spolu sú silnejšie. Neskôr dali nový sľub jedna druhej: že prežijú, nech sa stane čokoľvek.
Spisovateľka strávi výnimočnú noc v múzeu v Benátkach, jej myšlienky sa rozletia k spomienkam, cez vystavené umelecké diela sa dostane do rôznych kútov sveta.
Vždy, keď sa v knihe či vo filme objaví upozornenie, že podobnosť so skutočnými postavami a udalosťami je "čisto náhodná", je jasné, že predlohou boli skutočné postavy a udalosti.
Nestáva sa často, aby tínedžer získal literárne uznanie. Dara McAnulty napísal knihu Divoký rok, keď mal iba štrnásť rokov, no svojou úprimnosťou a iným pohľadom na život si získa aj dospelých.
V krajinách, kde od horúčavy môžu zomrieť letiace vtáky, pod rozpáleným juhoamerickým slnkom, sa zvyčajne dejú veci celkom nezvyčajné. Tak ako v uhrančivom argentínskom príbehu Mariany Enriquez.
Kniha s názvom ČO TO VLASTNE ZBIERAME?, s podtitulom Z notesa zberateľa umenia je plná emócií.
Aj knihy majú svoje osudy - a zvyčajne to býva tak, že čím zaujímavejší je ich osud, tým vyššia býva ich hodnota. Platí to aj o knihe Tomáša Padevěta o živote HH.
Ruský spisovateľ a dramatik Leonid Andrejev žil pre sto rokmi, a predsa sú jeho novely príťažlivé aj dnes. Napínavé čítanie o ľuďoch a dobe, ktorá balansovala na tenkej hrane medzi životom a smrťou.
Klasika sci-fi žánru z pera Issaca Asimova pod názvom Nadácia je prvá časť knižnej série, ktorá sa svojím významom v tomto žánri môže rovnať filmovým Hviezdnym vojnám.