Francúzsky prozaik, básnik a esejista Michel Houellebecq (1956) pôsobí vo francúzskej a svetovej literatúre už niekoľko desaťročí a nie je neznámy ani slovenskému čitateľovi, ktorý sa s jeho tvorbou oboznamoval najprv prostredníctvom českých, v posledných rokoch aj slovenských prekladov.
O čom teda ten príbeh je? Príbeh je o pripomínaní a o nezabúdaní. Napísala ho Gabriela Rakúsová ako pozvánku do sveta literatúry.
„Táto kniha je skúškou poézie,“ napísal o básnickej zbierke Juraja Briškára Z pohľadu dvoch pohárov mlieka literárny vedec Ján Gavura.
RAJc je preč, kniha Pavla Vilikovského, ktorá sa pred pár dňami celkom očakávane ocitla v prvej desiatke Ceny Anasoft litera, je čitateľovi dôverne známa, blízka.
Poézia Mariána Milčáka je náročná, intelektuálna, jej príjemca by mal mať adekvátny prehľad vo filozofii a v umení a mal by mať aj nadanie nájsť jej skrytý zmysel.
Slovenská poetka a esejistka Dana Podracká (1954) prichádza na scénu, ak dobre počítam, so svojou trinástou pôvodnou zbierkou básní.
Keď sa spomenie autor Marek Vadas, s veľkou istotou to asociuje Afriku. Väčšinu svojich próz napísal totiž z tejto či o tejto krajine (alebo nie?).
Tiso vedome prenechával špinavú prácu radikálom. A potom sa dištancoval od politických činov, ktoré by ho mohli poškodiť. Aj o tom píše James M. Ward v knihe Jozef Tiso: kňaz, politik, kolaborant.
Prídavným menom metafyzický sa nová básnická zbierka Martina Solotruka načahuje do blízkosti filozofického bádania, čiže vznešených špekulácií.
V tejto knihe akoby nič nebolo na svojom mieste, dokonca ani ona. Lebo kde je jej miesto, kam spolu s autorom patrí?
Česká novinárka Saša Uhlová strávila pol roka prácou v nízkopríjmových zamestnaniach. Pracovala pod rúškom anonymity a výsledkom jej práce boli reportáže.
Ivan Melicherčík už v jednej zo svojich prvých kníh o zberateľstve prirovnal túto vášeň k nevyliečiteľnej chorobe. Popisuje ju aj v knihe Zberateľ – príbeh bez konca.
Rudolf Fila – grafik, maliar, ilustrátor, esejista a pedagóg – je významným a originálnym zjavom slovenského výtvarného umenia.
Novela Josefa Pánka Láska v době globálních klimatických změn, prináša alegorický príbeh ľudského zblíženia v nehostinnom prostredí indického mesta Bangalore.
Kniha Horká chuť storočia je svojím dizajnom a vynikajúcimi fotografiami krásnym výtvarným dielom, ktoré vypovedá viac ako „len“ o zobrazenom príťažlivom prostredí.
Putovanie v cestopisnej knihe Východ obsiahne obrovský priestor ázijských stepí, začína sa a končí pri poľskej rieke Bug.
Hlavnými postavami najnovšieho románu spisovateľky, publicistky i filozofky Etely Farkašovej je starnúci manželský pár.
Aká je súčasná žena? Vek – niekde medzi 26 až 40, solídny partner, uspokojujúce finančné zázemie a dieťa, ktoré prišlo, aby pretvorilo všetko dosiaľ nastavené.
Kniha Petra Macsovszkého Povrch vašej planéty predpokladá čitateľa, ktorý sa bude spolupodieľať na pozorovaní sveta v jeho širokých súvislostiach a nebude pri tom očakávať, že sa mnohé témy rozvinú do hĺbky.
Nápadne nenápadné vydavateľstvo Filmotras, ktorým trasú predovšetkým vydavateľské nápady režiséra Mareka Šulíka, vydalo „milým deťom“ príbeh o Emilovi z hôr (2017).