Recenzia knihy Arthura Koestlera Tma na poludnie, ktorá vyšla vo vydavateľstve Brak.
Recenzia knihy mladého autora Jakuba Speváka, v ktorej hlavný hrdina dohliada na vlastný kar.
Koľko odvrhnutí znesie človek? Menia utŕžené rany pravidlá hry, pretvárajú etický kódex? A možno potom nemorálnosť, ktorá sa stala dôsledkom citového strádania, odsúdiť?
Bažant je pestrý vták s výrazným chvostom, ale tiež to môže byť nováčik, začiatočník, človek, ktorý v niečom len začína. V knihe poviedok Vandy Rozenbergovej sa to nimi hemží.
V literatúre nachádzame neustále príklady spisovateľov obdarených sociologickou imagináciou a význam literatúry pre výskum spoločnosti je z tohto pohľadu značný.
Po dvoch zbierkach krátkych poviedok sa ešte stále mladý prozaik Ján Púček odhodlal tentoraz popasovať s kráľovským prozaickým žánrom – s románom, a to dokonca s románom historickým.
Slovenský Eugen Onegin či skôr Bukowski? Peter Šulej prichádza v románe Spolu s postavou Daniela, ktorý je ťažko skúšaný svojím vlastným vnútorným svetom.
Rok 2014 by sa dal nazvať rokom Jána, Pavla Vilikovských. Na čelo „slovenskej cirkvi literárnej“ ich však nekvalifikujú krstné mená, ale vysoká jazyková kultúra oboch.
Vatikán sa nedá „stráviť“ za deň. Aj keď ide o najmenší štát sveta a turista môže najdôležitejšie pamiatky a diela vidieť za pár hodín, nezaregistruje všetko.
Edícia Divadelného ústavu Rozhovory má "upriamiť pozornosť na umeleckú činnosť pamätníkov slovenského divadelníctva“. Portrét Kornela Fӧldváriho je prvý v poradí.
Po rokoch sa na Sivý ostrov, ktorý prezývajú Ostrov prízrakov, nečakanie vracia zo Štokholmu Annie so synom. Nedlho po tom nájdu vo vlastnom byte zastreleného muža.
Kniha Jeruzalem je dôkladným sprievodcom dejinami nielen jedného mesta, ale i niekoľkých kultúr, ktoré vytvorili a sformovali náš súčasný svet.
Nórsky spisovateľ Erlend Loe knihou Kamióny volvo voľne nadväzuje na úspešný román Doppler z roku 2007 a pokračuje tam, kde skončil.
Nie iba ľudia, knihy a fotografie dokážu rozprávať. Prihovárajú sa nám aj miesta, kde sa stretávame s blízkymi, píšeme knihy, kde sa fotografujeme.
Veľké mlčanie je životopisný román o dvoch holandských skladateľoch a zároveň významných európskych etapách hudobného života. Protagonistami sú Alphonse Diepenbrock a Matthijs Vermeulen.
Druhá básnická zbierka Joa Palaščáka sa vyznačuje plusovými aj mínusovými charakteristikami debutu. Opäť máme k dispozícii zovretý, vyzretý a pôsobivý text.
Turecký nositeľ Nobelovej ceny za literatúru v roku 2006 Orhan Pamuk je majstrom pomalosti. Jeho písanie je chvejivé ako horúci vzduch nad rozpáleným veľkomestom.
Keď sme pred rokom priniesli exkluzívne interview s Dominikom Dánom, vychádzala mu sedemnásta kniha. Najnovšia Nevinným sa neodpúšťa je v poradí devätnásta.
Desatoro je koncepčný projekt, nie je to antológia existujúcich poviedok nejakého žánru či výsledok „súťaženia“, ale zbierka, ktorá vznikla na základe koncepčnej myšlienky.
Označenie "škandinávska detektívka" je už takmer zárukou úspechu. Po Larssonovi, Nesbøvi alebo Keplerovi prichádza na slovenský trh nový kandidát na kráľa tohto žánru.