Kométu aj meteorický roj budeme môcť pozorovať počas vianočných sviatkov.
Počas blížiaceho sa víkendu bude obloha opäť posiata množstvom padajúcich hviezd.
Do slnečnej sústavy naozaj dorazila kométa, akú sme doteraz nevideli. Podľa poľských astronómov môže teoreticky pochádzať zo sústavy, ktorá je vzdialená 13 svetelných rokov.
Prišiel z medzihviezdneho priestoru a nie je súčasťou našej slnečnej sústavy. Má kometárnu povahu – okolo Slnka len preletí a nikdy viac sa do Slnečnej sústavy nevráti.
Divadlo, ktoré sa opakuje každý rok – meteorický roj Perzeidy. Zem sa už čoskoro stretne s prúdom prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle.
Električka jazdí z Popradu do Tatier každú druhú nedeľu, jazdu si budú môcť návštevníci ešte užiť dvakrát, 26.8. a 2.9.
Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v piatok krátko po poludní SELČ ukončila viac ako 12 rokov trvajúcu misiu v hlbokom vesmíre.
Historická električka dostala šancu aj vďaka českým filmárom, ktorí ju chceli do svojho seriálu.
Sonda Rosetta Európskej v plynnom obale kométy 67P Čurjumov-Gerasimenko molekulárny kyslík. Tento objav môže zmeniť teóriu o vzniku Slnečnej sústavy.
Dobrodružstvo sondy Rosetta na kométe bude mať dlhšie trvanie. Misia totiž bola predĺžená až do septembra 2016.
Recesisti v Starom Smokovci pripravujú retrooslavy s vodcami proletariátu, červenými zástavami či pionierskymi šatkami. Na koľajnice vyrazí električka Kométa.
Najodvážnejšia európska misia do vesmíru sa po dvadsiatich rokoch príprav a desiatich rokoch letu kozmom skončila úspechom. Sonda Rosetta zoslala pristávací modul na kométu.
Po krátkom prerušení spojenia dodáva vesmírny modul Philae na pracovisko Európskej vesmírnej agentúry opäť vedecké dáta z kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
Sonda Philae musí začať okamžite s výskumom, hovorí Ján Baláž z Oddelenia kozmickej fyziky ÚEF SAV v Košiciach, ktorý na misii Rosetta pracoval.
Európska sonda Rosetta a jej menšia sestra Philae to zvládli a ako prvé stroje vyrobené ľuďmi ulovili kométu!
Sonda zachytáva výpary kométy už od augusta a a vedci majú k dispozícii prvé analýzy jej čuchovej stopy. Ak by ku kométe mohol privoňať človek, rýchlo by oľutoval.
Dekádu dlhé putovanie sondy Rosetta sa skončilo jej úspešným navedením na orbitu kométy. Prvýkrát sa podarilo dostať na dotyk k týmto záhadným telesám.
Prvé veľké prekvapenie pripravila kométa 67P/Čurjumov-Gerasimenko sonde Rosetta. Ukázalo sa, že kométa je vlastne dvojkométou.
Európska sonda Rosetta sa v pondelok prebudila z takmer trojročnej hibernácie. Na projekte Rosetta sa podieľal aj Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.
Kométa neprežila let okolo Slnka. Spočiatku sa zdalo, že let prekonala, aj keď s ťažkými stratami, no astronómovia sú teraz presvedčení o zániku tohto prastarého vesmírneho telesa.