Voľby sa pôvodne mali konať až v 60 obciach.
Spolu s ním zložili sľub aj novozvolení bratislavskí mestskí poslanci.
ANTON MARCINČIN: Je po voľbách a noví starostovia a primátori sa pripravujú na plnenie svojich ambicióznych volebných sľubov. Na to však budú potrebovať nadšenie, ľudí a financie.
Ohliadnutie za regionálnymi voľbami, dovolenkujúci parlament, aj útok sekerou na strednej škole sú témami politicko-spoločenského prehľadu týždňa s komentátorom Mariánom Repom.
MARIÁN REPA: Ako dopadli tieto voľby? Vzhľadom na to, že v nich kandidovalo veľké množstvo extrémistov a tí napokon neuspeli, veľmi dobre. Ľudia ukázali, že Slovensko načisto nezvlčilo.
„Nebolo čo riešiť,“ vraví starostka obce s najmenším počtom hlasujúcich.
Ísť voliť odrádzal v niektorých obciach fakt, že na zozname kandidátov mali „na výber“ iba mená, ktoré úradovali aj doteraz.
IGOR DANIŠ: Pre Smer i Hlas tieto supervoľby vyslali varovanie, že vysoké preferencie nemusia nič znamenať.
Za dôležitý odkaz prezidentka považuje, že si občania zvolili skúsených a demokratických kandidátov a vo väčšine odmietli populizmus i extrémizmus.
JURAJ MARUŠIAK: Najväčším prekvapením tohtoročných volieb je, že žiadne väčšie prekvapenia sa nekonali.
IGOR DANIŠ: Regionálne voľby opäť ukázali, že sú hlavne o ľuďoch, nie o straníckom tričku. Preto by bolo omylom pripisovať veľký význam úspechu či neúspechu koaličných alebo opozičných strán.
IGOR DANIŠ: K demokracii patrí aj premyslená regionálna politika s koordináciou cieľov vlády, krajov, miest a obcí. To však naše strany a politikov príliš nezaujíma.
IGOR DANIŠ: Politici majú v obľube tesne pred voľbami prichádzať so štedrými darčekmi pre voličov. Tak to urobil aj minister práce Krajniak, keď tri dni pred komunálnymi voľbami predstavil protiinflačnú pomoc.
MICHAL HORSKÝ: Komunálne a župné voľby spravidla nevyvolávajú veľký záujem. Sú však dôležitým testom systému. Prečo sú stranícke tričká strašiakom? A kde je priestor na zlepšenie?
Súčasný starosta bratislavského Nového Mesta je kandidátom strán Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, KDH a hnutia Sme rodina.
Jozefa Viskupiča a kandidátov na poslancov v Trnave podporili aj predstavitelia vládnych strán Eduard Heger, Ján Budaj či Branislav Gröhling.
Smer dúfa, že sa v rovnaký deň ako spojené voľby bude konať aj referendum. Obce si nevedia predstaviť, ako by zvládli tri rôzne hlasovania v jeden deň.
Boris Kollár nechce, aby sa ľudia v dušičkovom období zaoberali voľbami, preto ich chce vyhlásiť v inom termíne.
MICHAL KALIŇÁK: Jesenné voľby by sme mohli vnímať aj ako referendum o straníckych značkách, ktoré sú v realite, mimo parlamentných chodieb, dole v regiónoch, viac príťažou ako výhodou.
"Nie sme nútení dodržiavať koalíciu takú, akú máme po parlamentných voľbách," uviedol líder hnutia Boris Kollár.