Vláda schválila návrhy zákonov jednomyseľne.
80-ročného dôchodcu, bývalého príslušníka štátnej bezpečnosti NDR, odsúdili na 12 rokov za vraždu Poliaka, ktorý chcel v marci 1974 emigrovať na Západ.
Recenzia na dokumentárny film, ktorý ukazuje nielen realitu komunistickej diktatúry Kim Čong-una, ale aj príbehy tých, ktorí riskovali všetko, aby z nej unikli.
Zákon kritizoval Smer, výhrady mala aj prezidentka Čaputová.
V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev začali demontovať pamätník veliteľa Červenej armády Mykolu Ščorsa.
Zákon napadli na súde opoziční poslanci.
Niektorí sa ospravedlnili, iní sa skryli za výhovorky. Hrdý však na to nebol nikto. Pred 45 rokmi väčšina umelcov podpísala Antichartu, ktorou vlastne podporila totalitný režim v Československu.
Aj dejiny majú svoje vrtochy. Keď Maďari pred 65 rokmi povstali za slobodu a zvrhli komunistický režim, pár dní to vyzeralo na veľké víťazstvo. Boli to však falošné nádeje.
Legislatívu však podpísala a požiadala Hegera, aby vláda iniciovala novelu, ktorou budú uvedené výhrady odstránené. Pokiaľ sa tak nestane, Čaputová sa obráti na Ústavný súd.
Krivdy histórie si nemôžeme len pamätať, musíme ich aj naprávať, povedal po prijatí zákona o odobratí nezaslúžených benefitov premiér Eduard Heger.
Približne sedemtisíc ľuďom chcú koaliční poslanci znížiť dôchodky pre podporu bývalého komunistického režimu.
K prvému odobratiu benefitov by mohlo dôjsť od nového roka 2022.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Je dobré zavše pripomenúť, že živočíšna nenávisť tu nie je ako nejaké dedičstvo chybnej genetickej informácie či potvrdenie duševnej inferiority „slovače“.
"Práve na tomto mieste je veľmi intenzívne cítiť, že totalitný režim, ktorý v '89 padol, bol násilný voči svojim občanom, dokonca a doslova ich zabíjal," povedala prezidentka.
BORIS ZALA: Pravá forma človeka je vraj iba tá, ktorá je v súlade s neoliberálnou doktrínou. Táto ideológia zničila definitívne étos Novembra, rozložila dialóg aj pluralitu.
Príspevok do debaty o charaktere raného komunistického režimu. Môžeme o komunistickom režime uvažovať len v dimenziách represie a bezprávia?
Bola to asi najznámejšia justičná vražda v dejinách Československa. Ráno 3. decembra 1952 popravili v Prahe 11 bývalých funkcionárov komunistickej strany na čele s Rudolfom Slánským.
V júni 1950 sa k „triednym nepriateľom“ v Československu zaradil ďalší zákerný útočník – pásavka zemiaková.
ĽUBOŠ PAVELKA: Desiateho decembra si Slovensko pripomenie pád nenávidenej železnej opony.
Tentoraz bez veľkej krvi a hrmotu tankov, ale aj bez národnej jednoty, po ktorej volá premiér Viktor Orbán.