Napriek dávnej zmene režimu mnohí príslušníci Štátnej bezpečnosti stále poberajú výsluhový dôchodok, kým ich obete neraz žijú na hranici chudoby. Skončí sa táto nespravodlivosť?
Išiel som vtedy do súboja s tým, aby reformné krídlo v strane neprehralo, spomína na prešovský zjazd KSS pred 30 rokmi prvý predseda SDĽ Peter Weiss.
BORIS ZALA: Zákonu o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému mala predchádzať dlhodobá diskusia. Takto je to len paškvil pravicových horlivcov, ktorým nejde o pravdu.
MARIÁN REPA: 30 rokov po revolúcii zakazovať komunistické symboly na pamätníkoch a pomenovávať ulice po predstaviteľoch tohoto režimu, je tou povestnou palicou na psa.
Vachkovu dokumentárnu esej môžete vidieť online na Dafilm.sk.
ÚV KSČ odhlasoval odvetu za predchádzajúci bojkot OH v Moskve.
Podľa komunistických hesiel mal byť večne živý. Na stopäťdesiate výročie narodenia Lenina chceli jeho nasledovníci ukázať, že je to stále tak. Je?
Vo vitrínach budú staré mince, poštové známky, pohľadnice, odznaky, vyznamenania a iné. Verejnosť má možnosť prispieť.
Tridsať rokov po nežnej revolúcii sa dve mladé autorky Zuzana Palovič a Gabriela Beregházyová podujali načrtnúť v knihe portrét režimu.
ĽUBOŠ PAVELKA: Vybudovať komunizmus sa nepodarilo, no komunistickí expert predviedli vo veľkom štýle svoju schopnosť pripraviť ľudí o majetky.
MARTIN MAKARA: Revolúcia sa obrátila naruby. Je dôležité si ju pripomínať, ale v jej úplnosti, so všetkými jej vnútornými protirečeniami, výhrami aj prehrami.
Tieto slová povedal počas prejavu v meste Gdansk k 30. výročiu usporiadania prvých čiastočne slobodných volieb v krajine.
Život aj dielo slovenského spisovateľa a publicistu Dominika Tatarku, ktorý zomrel 10. mája 1989, sa niesli v znamení vzdoru.
Stavba z betónu umiestnená na vrcholku hory, sa spája s nenávideným režimom. Gigantický priestor kedysi dokázal pojať 400 ľudí.
Zatiaľ čo za socializmu mnohí ľudia utekali na Západ, Dean Reed sa vybral opačne.
Pápež si uctí pamiatku obetí holokaustu pred pamätníkom geta vo Vilniuse.
Schôdzka Alexandra Dubčeka s Leonidom Brežnevom v Čiernej nad Tisou mala dramatický priebeh. Skončila sa 1. augusta 1968 jednou písomnou a niekoľkými tajnými ústnymi dohodami.
Policajti, ktorí vtrhli do jeho bytu, prerušili jeho na diaľku vedený rozhovor s rozhlasovou stanicou Hlas Ameriky (VOA).
Česká umelkyňa Vlasta Chramostová má už 91 rokov, ale práve „pokrstila“ svoju novú knihu Byl to můj osud s podtitulom Na přeskáčku II.
Rok 1968. V baštách priemyselného kapitalizmu to vrie. Po dvoch dekádach rastu a prosperity prepukajú v mestských centrách kultúry nepokoje.